Ten je pořádán z iniciativy Galerie Felixe Jeneweina. Navazuje na jedenáct předchozích vydařených ročníků a rovněž přebírá i stálé téma Reflexe Jeneweinova díla v současném výtvarném umění.

Výtvarníci se zaměří na náboženský historismus, mortalitu, religiozitu i existencionalismus. Použita bude malba kresba i kombinovaná technika.

Talenty dostanou příležitost
Podle organizátorů je smyslem sympozia vytvářet periodicky opakovanou tvůrčí dílnu, která dává příležitost současným výtvarníkům.
Z výsledných prací bude v Galerii Felixe Jeneweina v nejbližší době sestavena stálá expozice současného umění z přelomu 20. a 21. století s janým okazem na známého kutnohorského malíře.

A kdo letos přijal pozvání na prestižní symopozium? Malíři Tomáš Absolon, Josef Achrer, Blanka Jakubčíková, Denisa Krasouvá a Luděk Radhouský. Ti všichni patří mezi výrazné talenty aktuální české výtvarné scény a po celou dobu sympozia budou vytvářet tematcké práce.

Umělce přivítal v Kutné Hoře osobně starosta města Ivo Šanc. „Je mi velkou ctí a potěšením zde přivítat talentované výtvarníky. Doufám, že se vám bude v Kutné Hoře líbit a těšíme se na vaše díla. Rád se na ně přijdu podívat."

Přítomní výtvarníci nejsou na uměleckém poli žádnými nováčky. Například Blanka Jakubčíková má zasebou mnoho úspěšných výstav. Kromě malovaní se věnuje i psaní básní. Její tvorba se úzce dotýká tělesnosti, bolesti, erotiky, postavení ženy ve společnosti. Její obrazy se pohybují na pomezí komiksu, streetartu a volné exprese.

I nejmladší účastník sympozia čtyřiadvacetiletý Tomáš Absolon má na svém kontě již několik samostatných i společných výstav. Poprvé díla vystavoval v roce 2007 v Galerii Maják ve svém domovském Uherském Hradišti. V roce 2010 se představil na společné výstavě s dalším aktérem sympozia Josefem Archrerem v Galerii VIA ART v Praze.

Výtvarníci budou v Kutné Hoře pobývat až do neděle 8. července, kdy sympozium oficiálně skončí.