Výprava letos vyrazila ve složení 26 dětí na čtyři dospělé. Potkáváme děti od čtyř a půl do čtrnácti let. Jejich vedoucí pro ně připravili spoustu her, které se v tomto roce měly řídit celotáborovou hrou Po stopách Pernských legend. Program jim však trochu narušilo vyhlášení zákazu vstupu do lesů. Lesy v této oblasti jsou totiž po nedávných přívalových deštích v dost bezutěšeném stavu. „Měli jsme připravené množství her zasazených do prostředí lesa, takže jsme museli hledat náhradní program,“ zmiňuje hlavní vedoucí tábora a vychovatel DDM Michal Smrkovský. „Naštěstí se alternativa naskytne někdy sama, protože je zde v areálu více skupin, a tak se můžeme přidat k jejich aktivitám. Zrovna dnes odpoledne tu bude aerobik, který budou řídit děti z aerobikového tábora,“ dodává.

Kromě celotáborových her, kde proti sobě bojují dva oddíly, mají děti možnost projevit se i individuálně při menších hrách v areálu tábora. Za umístění v těchto soutěžích dostávají jedinci body, které mohou poslední večer „utratit“ v koloniále za drobné dobroty. Výprava má také v plánu výlet do blízké Ledče nad Sázavou.

Podle Smrkovského obecně počet dětí účastnících se dětských táborů ubývá. Na počtu jeho svěřenců se to však nepodepisuje. Letos jich má dokonce o šest více než loni. „Děti jsou hodné a líbí se jim tu. Akorát se jim ve srovnání s minulým rokem více stýská. Proto jsme jim zavedli deníčky, do kterých si zapisují, co se jim za ten den líbilo a nelíbilo. My si je večer vybereme a necháváme se inspirovat, popřípadě jim tam vpisujeme různé vzkazy,“ vysvětluje fungování neobvyklé zpětné vazby Michal Smrkovský.

Pobyt dětí ve Zbraslavicích potrvá ještě do soboty. Jediným negativním faktorem, který jim kazí dojem, je počasí. To zatím střídá déšť se sluníčkem, jak se mu zachce, takže se mnohdy stane, že jakmile vyrazí ven na hru, zastihne je přeháňka.

AUTOR: JANA KŘIVÁNKOVÁ