Jak jste se dostala k orientálnímu tanci?

K orientálnímu tanci jsem se dostala před dvěma lety díky mé kamarádce. Odjakživa se mi líbila smyslnost tohoto tance a ladné pohyby břišních tanečnic, akorát jsem neměla odvahu sama začít chodit na kurzy.

Tančí někdo ve vaší rodině?

V naší rodině bohužel nikdo jiný netančí. Mamča se o to pokoušela, ale asi po šesti hodinách to vzdala, že prý na to nemá dost pružné tělo. Ale břišní tanec o pružném těle rozhodně není. Myslím, že tam hraje hodně velkou roli hlavne čas, kterého u mamky moc není.

Vymýšlíte si sestavy sama?

Ano, sestavy si vymýšlím sama. Když tančím rodině nebo svým známým, tak většinou improvizuji. Sestavy si vymýšlím na nějaké větší akce, jako je například Královna Orientu nebo vystoupení na něčí oslavě.

Jak dlouho sestava trvá a jak dlouho trvá se ji naučit?

Sestavy které tančím, se většinou pohybují v rozmezí od 2 do 5 minut. Není ani takový problém sestavu se naučit, jako ji vymyslet. Proto raději improvizuji na danou hudbu. Sestava na Královnu Orientu trvala 3 a půl minuty a vymýšlela jsem ji 3 hodiny den před soutěží. Prvky už jsem měla zvládnuté z kurzu, ale dát je dohromady a dobře je nakombinovat, bylo rozhodně těžší.

Na jakou hudbu ráda tančíte?

Zezačátku jsem ráda tančila spíše na rychlejší hudbu, ale postupem času jsem objevila to kouzlo břišního tance, při kterém se tanečnice může vlnit jako had a diváci to oceňují. Takže teď volím spíše pomalé rytmy a smyslné pohyby.

Čím jste zaujala porotu na soutěži Královna Orientu 2008?

To není zrovna lehká otázka.:-) Osobně to nemohu dost dobře posoudit, protože jsem mluvila jen s jedním členem poroty. Ten mi řekl, že z mého tance vyzařovala radost, smyslnost a ladné pohyby. Já si myslím, že ze mě asi vycítili tu radost, se kterou tancuji.:-) Podle mého názoru bylo důležitým kritériem při rozhodování poroty i to, jak dívka dokáže tančit na danou hudbu. Zdálo se mi totiž, že tam bylo i pár holek, které měly sice vybranou pěknou hudbu, ale neměly hudební sluch a tudíž šly mimo rytmus.

Připravujete se na finále. Je to velký stres nebo to berete spíš s lehkostí orientální tanečnice?

Jak už jsem se zmínila, tanec mi přináší hlavně radost a odpoutání od každodenních problémů. Takže jsem šťastná, že jsem se do finále dostala a budu samozřejmě bojovat, abych se umístila na prvních místech, ale pokud to "neklapne" tak se svět nezboří a budu dál tancovat pro radost. Takže stres z finále určitě nemám. Spíš už se na to nesmírně těším!:-)

Jaký si chystáte na finále kostým? Bude nějak zvláštní?

V semifinále jsem vyhrála poukázku na nový kostým dle vlastního výběru. V Praze chodím na kurzy k Paty Procházkové, zakladatelce tanečního studia Aisha, která tyto kostýmy šije. Takže jsme už domluvené na tom, jak by ten kostým měl asi vypadat. Ale to bude pro diváky překvapení, takže teď můžu prozradit jen to, že bude fialové barvy.:-)

Z čeho se vlastně kostým skládá?

Je nepřeberné množství kostýmů a doplňků pro orientální tanec. Já osobně mám ve svém šatníku také několik druhů. Základem je podle mého názoru sukně, nějaký top a hlavně penízkový šátek. Holky, které to s orientálním tancem myslejí vážně, si během své "kariéry" břišní tanečnice nechávají šít profesionálnější kostýmy. Ty už se potom skládají z podprsenek pošitých korálky a penízky, a z tzv. pásů, které mají po obvodu třásně a jsou také bohatě zdobeny. Hodně oblíbené jsou mezi tanečnicemi i široké turecké kalhoty, které jsou u kotníků upnuté. V kombinaci se závojem přes obličej potom tanečnice vypadá opravdu tajemně.:-)

Je tak lehoučký, jak vypadá?

Ano, některé kostýmy jsou opravu lehoučké a připadáte si v nich jako víla. Kalhoty, ve kterých jsem vystupovala v Královně Orientu jsou z velmi jemného materiálu-šifonu a je radost v nich tančit. Některé tanečnice mají ale rády, když mají boky něčím zatížené, aby lépe cítily pohyby při práci boků. Proto nosí penízkové šátky, které dají pohybu ten správný směr a krásně to vypadá, když se napřiklad při shimmi (rychlé vibrace v pánvi) penízky rozcinkají.

Nemáte po úspěchu v této soutěži ambice zkusit třeba i nějakou soutěž krásy jako Miss Junior, Miss Kutnohorska nebo celorepublikovou?

Takové ambice zatím rozhodně nemám. Jsem břišní tanečnice, která má na bříšku nějaký ten faldík navíc, takže soutěže krásy, kde vám měří všelijaké obvody a váhu, to není nic pro mě. Navíc si myslím, že konkurence mezi krásnýma hubenýma holkama by byla větší než v soutěži břišních tanečnic, kde kilo navíc je naopak prospěšnější.

Co byste poradila dívce, která by chtěla začít také tancovat?

Ať rozhodně nemá strach ze začátků! Taky jsem se bála s břišním tancem začít a to by byla chyba! Takže holky nebojte se! Břišní tanec je krásný koníček, který vás naučí pohyby, jaké jste dosud neznaly! A nevzdávejte to po prvních hodinách. Na techniky tohoto tance se musí přijít postupně a chce to trpělivost.

A jak by se měla připravit případná adeptka do soutěže Královna Orientu 2009?

Žádný zvláštní návod na připravu nemám. Podle mě je rozhodující opravdu to, jestli ten tanec dívku baví nebo ne. Pokud vás to totiž baví, tak do toho dáte všechno a ten tanec jinak prožíváte. Při soutěži se nehodnotí oblečení, ale to, jak dívka tanec zvládá a jak při tanci vypadá. Takže při přípravě nevím, co bych poradila. Ale určitě se během tance smějte a předávejte svou energii divákům.

Jaké jsou vaše další koníčky? Tedy jestli na ně vůbec zbývá čas.

Mým současným "koníčkem" je příprava na maturitu!:-) Na ostatní jaksi nemám čas. Takže se během učení vždy odreaguji tancem a znovu se ponořím do učebnic. Ale po maturitě se ráda vrátím ke hře na varhany nebo kytaru a ke studování cizích jazyků, které jsou mým koníčkem.

Studujete neobvyklý obor na střední škole v Praze. Jak třeba vypadá výuka a praxe?

Studuji leteckou dopravu. Praxe máme 4 týdny v roce a střídáme při nich různá pracoviště jak na letišti Praha-Ruzyně, tak i na letišti Praha-Kbely a Brno-Tuřany. Během praxe jsem už byla u odbavení cestujících (tzv. check-in), u bezpečnostní kontroly, v různých provozních složkách letiště, ve VIP salóncích atd. A naše výuka se týká celkově letectví, takže se učíme o letadlech, letištích, podmínkách v letecké dopravě a přepravě, o řízení letového provozu, leteckých zařízeních a systémech, které navádějí letadlo po trati a na přistání a o dalších zajímavých věcech. Vzhledem k tomu, že už odmalička mám ráda letadla, jsem ráda, že na této škole studuji a doufám, že se mi splní můj sen být letuška.

Kam byste chtěla po střední škole pokračovat?

V únoru jsem si podala přihlášku na Vysokou školu obchodní v Praze- obor "Služby letecké dopravy v cestovním ruchu". Budu ráda, když se na tu školu dostanu. Studovala bych kombinovanou formu (jednou za 14 dní o víkendu) a při studiu bych si chtěla přivydělávat.