O tom, zda bude kolem deseti tisíc Kutnohoráků za teplo z městského zdroje platit více, rokovali zastupitelé již od července. Tehdy poprvé padl požadavek na nákup čtyř kogeneračních jednotek. Ty významně prolevňují produkci Tebisu, kterou je nejen centrální vytápění, ale i výroba elektřiny. Ke konce září došlo právě díky odstávkám zařízení k propadu ve výrobě elektřiny o 450 tisíc korun. „To jsou peníze, které nám budou chybět v příjmech,“ podotkl jednatel společnosti KH Tebis Vladimír Gajdoš.

Jako správný majitel by právě město mělo dbát o funkčnost zařízení, za které získává od společnosti KH Tebis roční nájem dvanáct milionů korun. V tomto případě jde tedy o výměnu podstatné části za zhruba deset milionů korun. „Lidé si platí za to, aby měli kvalitní dodávku tepla a v případě, že se něco rozbije, tak aby to bylo promptně opravené a měli zajištěnou kvalitu, na kterou jsou zvyklí,“ zdůraznil Gajdoš.

Hledání partnera je zatím u ledu

Návrh prodej 51 procentního podílu ve společnosti KH Tebis strategickému partnerovi, o kterém se jedná už od minulého roku, na úterním zasedání místostarosta Tomáš Benada stáhl. „To co jsme do dneška udělali nám minimálně ukázalo, že jsou tady jiné možnosti,“ konstatoval s tím, že by v případě, že se rozhodnou dále hledat strategického partnera, tak pouze pro minoritní tedy méně než poloviční podíl společnosti.