Vladimír Gajdoš, jednatel městské společnosti KH Tebis, kterého v minulých dnech kutnohorští kriminalisté obvinili z trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku, se obával, aby trestní stíhání nebylo podjaté. „To víte, malé město,“ řekl. I proto společně s advokátem Tomášem Kasalem vyvinul snahu přeložit vyšetřování jinam. A povedlo se. Kauzu si v dohledné době převezmou policisté ze středočeské správy v Praze.

„Ano, o případu víme a skutečně jej budou šetřit mí kolegové,“ potvrdila Deníku Soňa Budská, středočeská policejní mluvčí.
Podle zasvěcených jde o důležitý krok v Gajdošův prospěch. „Chtěli jsme, aby se případem zabýval někdo bez znalosti místních poměrů a vazeb,“ řekl právník Tomáš Kasal.

Odloženo, pak znovu otevřeno

Jak jsme již informovali, kutnohorská policie už případ, v němž jde o údajný značně podhodnocený prodej pivovarské technologie z městského majetku KH Tebis, jednou odložila.

Ale teď se k němu znovu vrátila. A znovu podle všeho na podnět bývalého místostarosty Jindřicha Bartoně. Tedy člověka, který jako bývalý místostarosta přesně věděl o všech krocích, které Vladimír Gajdoš dělal v době, kdy údajně mělo dojít k trestnému činu. A tyto kroky schvaloval. Bartoň svou aktivitu na policii popřel. „A k Tebisu se v současné době nebudu vyjadřovat,“ doplnil.

Sám Gajdoš nehodlá Bartoňovu roli komentovat. „Chci se držet faktů, která mohu doložit listinami. Nebudu šířit spekulace. I když je mi opravdu divné, co za aktivitou inženýra Bartoně stojí,“ sdělil.

Jde vůbec o Gajdoše?

Někteří lidé, s nimiž Deník o kauze hovořil, se domnívají, že ve skutečnosti se nehraje o Gajdoše, který by nakonec ani nemusel jít k soudu. Jde prý spíše jen o dobře zinscenovanou hru.

Gajdošova diskreditace má být prý ve skutečnosti pošpiněním celé firmy KH Tebis. „A tím by zastánci privatizace Tebisu dosáhli snazší argumentace před veřejností. Stačí říct, že se v Tebisu špatně hospodaří a soukromý subjekt to udělá lépe. To v očích lidu funguje,“ řekl člověk blízký radnici. Nepřál si ale zveřejnit jméno.

„A pokud by měl být někdo stíhán, pak rozhodně ne Gajdoš, ale třeba členové rady města, kteří tehdy jako valná hromada Tebisu jednateli nařídili, aby technologii prodal. A udělali to bez souhlasu zastupitelů,“ podotkl. Přestože nerad spekuluje, k této verzi se kloní i sám Vladimír Gajdoš.

Kauzu rozjel Bartoň na zastupitelstvu

Kauza se naplno rozběhla na zastupitelstvu vloni v lednu. Tam vystoupil Jindřich Bartoň a poukázal na sporný prodej pivovarské technologie. A upozornil na údajně nízkou prodejní cenu, na níž by město prý prodělalo přibližně čtyři miliony korun. A cenu navrhoval Vladimír Gajdoš.

Ten to nepopírá. Odmítá však vinu s tím, že cena byla vykalkulovaná reálně a jeho návrh schválila jak rada města jako valná hromada KH Tebisu, tak později i dozorčí rada firmy.

Není cena jako cena

Navíc je podle jednatele Gajdoše třeba rozlišovat účetní a tržní cenu. „V dokumentech, které si archivujete, vám mohou figurovat jakákoliv čísla. Ale odborníci jasně řekli, že město by na obchodu naopak ještě vydělalo, protože tržní hodnota úzce specializovaného zařízení byla ještě nižší. Nelze jej totiž použít kdekoliv, nýbrž opět jen v daném odvětví,“ hájí se a používá příklad.

„Je to stejné, jako kdybych si v domě postavil výtah na míru a poté jej chtěl prodat do jiného domu. Rozhodně jej těžko prodám za účetní hodnotu. Na trhu v danou chvíli bude mít cenu mnohem nižší, protože nebude použitelný v kterémkoliv domě, na který si ukážete,“ řekl Vladimír Gajdoš.

Náš předchozí článek najdete ZDE.

KH Tebis

- funguje v Kutné Hoře od 90. let, do obchodního rejstříku zapsána jako spol. s r. o. 13. ledna 1994
- stoprocentní podíl Města Kutná Hora
- vybudování zařízení za 135 milionů korun z dotací Ministerstva životního prostředí, rozvojového fondu Phare a dalších
- kotelny Hlouška a Šipší
- 20 pracovníků včetně administrativy a managementu
- dodává teplo přibližně dvěma třetinám obyvatel Kutné Hory