VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hop, nebo trop: Takové bude rozhodování samosprávců

KUTNÁ HORA - Zřejmě zlomový okamžik nastal v dalším fungování výroby městského tepla, na kterém je závislá téměř polovina Kutnohoráků.Dlouhodobě stoupají náklady na zemní plyn coby vstupní médium pro výrobu tepla.

21.6.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Michal Bílek

Cena tepla se dařila snížit díky technickým opatřením. To však není dlouhodobé řešení a proto hledalo město soukromého partnera, který by svou technologií a investicemi stabilizoval cenu.

Polemika o záměr a hodnocení

Hodnotícími kritérii komise byla cena dodávaného tepla, výše nájemného do městské kasy a částka za odkup 51 procent obchodní společnosti KH Tebis. „Kladli jsme důraz na schopnost stabilizovat cenu tepla,“ vysvětlil místostarosta Tomáš Benada. Šlo tedy spíše o finanční kritéria.

Naopak na kvalitativní nabídku, tedy zkušenosti v oboru se zaměřil jeden z dalších uchazečů. „Je mi divné, že vybrali společnost, která se problematikou nezabývá,“ zauvažoval předseda představenstva společnosti ČKD Pavel Krenk z pozice jednoho ze zájemců. Podle jeho slov se za daného hodnocení změnilo skutečné hledání partnera v obchodování s podílem v KH Tebis. „Cena a podmínky, které nabízí jsou nesmyslné,“ komentoval komisí vybranou nabídku Pavel Krenk s tím, že v tomto okamžiku jde spíše o partnerství, které by mělo fungovat efektivně dalších několik desítek let. Toho je dle jeho slov zárukou firma, která má za sebou nějakou historii. „Dává všanc svoje jméno, protože když něco nedodrží, tak by v oboru skončila,“ vysvětlil.

K ceně

Současná cena tepla je 439 korun za gigajoule. „V nabídkách se vyskytly ceny, které jsou mírně nižší, než je tato,“ uvedl Tomáš Benada. Vybraná firma, Česká kapitálová společnost, nabídla částku 429 korun. „My jsme nabízeli 398 korun za gigajoul,“ odpověděl na dotaz Deníku Pavel Krenk. Tato částka zahrnuje rozpočítané budoucí investice, a dokážou ji garantovat na určené období. V závodě získávají pro svou spotřebu teplo za dvě stě korun. „Používáme ekologickým způsobem uhlí,“ přiblížil Pavel Krenk s tím, že náklady na materiál tvoří šedesát procent ceny a v budoucnu hodlají používat jako médium biomasu, a proto řeší i problém s jejím nákupem.

Hlasování

Přesně za týden usednou zastupitelé k hlasovacímu zařízení nad návrhem prodeje obchodního podílu. Pokud z něho vyjde konkrétní jméno, pak ještě proběhne proces sjednávání smlouvy, kterou budou opět schvalovat. Ve smlouvě by měla být ošetřena i několikaletá garance ceny tepla, kterou by podle podmínek zadání měli mít možnost kontrolovat a vetovat zástupci města.

A případné stížnosti na průběh hodnocení nabídek? „Každý bude mít právo se odvolat,“ odpověděl Tomáš Benada s tím, že oficiální oznámení uchazečům nastane, až když zastupitelstvo řekne „ano“ určité konkrétní firmě. Zatím tedy vyčkávají i účastníci výběru. „Nebudu se bránit, protože to není řízení, ani soutěž. Vyhlásili to jako záměr,“ zdůraznil Pavel Krenk s tím, že je celé jednání zbytečně mlhavé. Podle jeho slov však může v této situaci přijít kdokoli a zpochybnit vítězství. To by vzhledem k závažnosti této věci a počtu obyvatel města, kterých se to týká bylo nemyslitelné.

A co dál?

Záložní alternativu k získání partnera zatím město nemá. „Majitelé domů si mohou rozhodnout, jakou formou budou domácnosti vytápět. Mají možnost o svém majetku rozhodovat, musí však splnit určitá nařízení,“ zdůraznil Tomáš Be〜nada. Město bude muset kažopádně uvažovat o získání investic do teplárenství. „Některá zařízení jsou na hranici životnosti. Jen díky velmi dob〜ré správě je šance ho ještě používat,“ dodal.

Společnost ČKD hodlá pokračovat v projektu spalování biomasy ve spolupráci se zemědělci. „My projekt jedeme bez ohledu na to, jestli bude město připojeno, nebo ne. Časem chceme připojovat domy dole pod kopcem,“ přiblížil Pa〜vel Krenk. Mohli by se tak stát městskému teplárenství konkurentem.

Nepodléhejte dojmům

Teplo patří k základním biologickým potřebám člověka. A samosprávci mají tedy v tuto chvíli klíč k tisícům „životů“ ve stovkách kutnohorských domácností napojených na městské teplo. Možná si někdo řekne: No, co těch pár korun na jednotku!“ Zdražování může odčerpat tisíce navíc z účtů rodin, protože tepla se těžko vzdají. Samospráva má v rukou tu moc rozhodnout, zda si v příštích letech sáhne řada Kutnohoráků hlouběji do kapsy. Teplo však není jedinou potřebou živého tvora, ale cenu potravin asi těžko naši komunální politikové jakkoli ovlivní. A tak alespoň v této jediné složce by měli vzít rozum do hrsti a za všechny ty, které zastupují, vyjednat „slevu“.

21.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Montážní dělník 16 900 Kč

Montážní dělníci elektronických zařízení Montážní dělníci elektronického zařízení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16900 kč. Volných pracovních míst: 11. Poznámka: . Pracoviště: Foxconn technology cz s.r.o., 284 01 Kutná Hora 1. Informace: Michaela Motýlová, +420 327 538 111.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 18 500 Kč

Provozovatelé maloobchodních a velkoobchodních prodejen Zástupci vedoucí maloobchodní prodejny. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18500 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: vedení menšího kolektivu lidí, znalost řešení reklamací v maloobchodě,, příjemné vystupování, odolnost vůči stresu, zodpovědnost, spolehlivost a týmové chování, časová flexibilita, znalost práce na PC. Praxe v oboru výhodou. Možnost dalšího kariérního postupu., V případě zájmu se hlaste telefonicky nebo e-mailem. , Místo výkonu práce: Pod Divadlem 640, Kutná Hora.. Pracoviště: Profizoo s.r.o., Pod Divadlem, č.p. 640, 284 01 Kutná Hora 1. Informace: Šárka Miškovská, +420 607 360 000.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Mistr strojírenské 18 350 Kč

Mistři a příbuzní pracovníci v elektronice DL Trenér. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18350 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: - DL trenér zajišťuje zaškolování nových pracovníků, - Podílí se na přeškolení stávajících zaměstnanců, - Postupuje dle platných procedur, dodržuje bezpečnost práce, operativně zadané úkoly od vedoucího, - spolupracuje s týmem vzdělávání, vedoucím směny.... Pracoviště: Foxconn technology cz s.r.o., 284 01 Kutná Hora 1. Informace: Michaela Motýlová, +420 327 538 049.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Auditor 42 000 Kč

Účetní auditoři Interní auditoři - IMS. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 42000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pověřený pracovník pro provádění interních, zákaznických a externích auditů. Provádí interní, zákaznické, systémové a externí audity. Provádí udržování a rozvoj systému ve společnosti. Zodpovídá za plánování, provádění, vyhodnocení interních a externích auditů. Zodpovídá za vyhodnocování nápravných opatření z provedených auditů. Zodpovídá za zpracování zprávy z provedené prověrky nebo auditu. Zodpovídá za provádění a vyhodnocení neplánovaných prověrek v a.s. Provádí zpracování CCP, FMEA a dalších požadovaných dokumentů týkající se kvality produktu. Metodicky je nadřízen všem zaměstnancům ve společnosti za oblast kvality procesů. Provádí formou školící prezentace a interního školení se záznamem školení - lektorská činnost - školení za oblast kvalita a specifikace zákaznických materiálů. Odpovídá za aktuální specifikace kvality a metodickou kontrolu předepsané kvality. Přispívá svojí činností, výkony a znalostmi k dosahování stanovené strategie společnosti a stanovených cílů a programů QMS-EMS-OHSAS. Zpracovává podklady pro přezkoumání IMS a zprávy pro vedení za oblast kvality. , Požadavky - VŠ technického nebo ekonomického směru. Aktivní znalost AJ a RJ na komunikativní úrovni, Orientace ve slévárenství výhodou. Znalost systému ISO 9001, 14001, 18001. ŘP skupiny B. , , Nabízíme: motivační bonusy., V případě zájmu se hlaste telefonicky nebo emailem. , Místo výkonu práce: Karlov 197, Kutná Hora. Pracoviště: Čkd kutná hora, a.s., 284 01 Kutná Hora 1. Informace: Jiří Skýva, +420 327 506 133.


Velikonoční výstavu připravují ve Zbraslavicích
30

OBRAZEM: Velikonoční výstavu pořádají ve Zbraslavicích

David Rath.
10

Závěrečné řeči v Rathově kauze: dvojí Ne a jedno Ano

Epidemie je v kraji minulostí, hlásí hygienici

Střední Čechy – Údaje o obětech chřipky nabývají hrozivých hodnot, nicméně příznivou zprávou je, že epidemie se pro obyvatele kraje stala už jen ošklivou vzpomínkou. Páteční vyhodnocení údajů praktických lékařů a pediatrů o počtech pacientů s akutními respiračními onemocněními ukazují na většině území hodnoty hluboko pod hranicí epidemie, za niž se obvykle považuje 1600 onemocnění na sto tisíc obyvatel.

Rána bránou do hlavy předčasně ukončila trénink házenkářů

Kutná Hora - Velice nepříjemnou tečku měl ve středu 21. března odpolední trénink mladších žáků házenkářského oddílu Sparta Kutná Hora. Na jednoho z hráčů v hale Bios spadla házenkářská brána.

AKTUALIZOVÁNO

V Kralupech zabíjel výbuch par. Ale kde se vzaly?

Kralupy nad Vltavou – Ve čtvrtek do pozdních večerních hodin a v pátek od rána až do odpoledne pracovali vyšetřovatelé hasičů společně s kriminalisty na místě tragédie v Kralupech nad Vltavou. U silničního terminálu, na distribučním místě kralupské rafinerie, dvě hodiny před čtvrtečním polednem explodovala obří nádrž na pohonné hmoty, jíž mohutný výbuch rozerval korunu. Neštěstí nepřežilo šest pracovníků externí firmy (zajišťující práce, jež zřejmě měly souviset s přípravami na opětovné zprovoznění odstaveného zásobníku); další dva utrpěli vážná zranění.

OBRAZEM: Děti prožily týden plný barev

Kutná Hora – Děti z Mateřské školy 17. listopadu mají za sebou týden plný barev. Projekt s názvem Barevný týden pořádá školka pravidelně v době před Velikonocemi už osm let. Na každý den připadá jedna barva, která patří do velikonočního období a odráží se i na tričkách dětí. V pondělí přišli všichni v modrém, v úterý ve žlutém, ve středu v červeném, ve čtvrtek v zeleném a v pátek v dlouhém a velkém.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT