Kutnohorsko - Takzvaný krizový mobilní telefon, kterým se v minulosti v rámci vzniku integrovaného záchranného systému téměř hromadně vybavovaly obce, je minulostí.

Letos v létě byly původní smlouvy a mobilním operátorem zrušeny a vznikly nové, na jejichž základě si představitelé obcí mohou zvolit libovolné číslo, které bude registrováno jako číslo s takzvaným přednostním spojením. To znamená, že tento telefon by měl uživateli zajistit nadstandardní podmínky spojení.
„Krizový telefon jsme zrušili. Přestal jej totiž dotovat stát a vzhledem k tomu, že se využíval minimálně, nevyplácel se nám,“ sdělil starosta Žlebů Vladimír Šindelář. Obec podle jeho slov musela platit měsíční paušál přibližně tři sta korun.

„Z krizového čísla té〜měř nikdo nevolal,“ potvrdil i starosta Zbraslavic Ondřej Havlovic.

V čem tedy spočívá výhoda nových mobilních telefonů? Podle sdělení mluvčího generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Petra Kopáčka právě ve zmíněném přednostním spojení. „Tato služba společnosti Telefónica O2, která je zdarma, umožňuje uživatelům jednodušší dovolání nejen složkám integrovaného záchranného systému, ale komukoliv,“ uvedl.

Zároveň odmítl, že by starostové kvůli finanční nevýhodnosti ztráceli o tyto smluvní telefony zájem. „Smlouvy se ruší, ale na druhou stranu se zakládají nové,“ podotkl.