Minimálně čtyři až osm stovek za směnu může zacinkat v kapse studenta, který nelení, shání brigádu a nastoupí třeba k doplňování zboží v hypermarketu.
„Chodím na brigády v Praze, protože tam stejně trávím celý týden,“ podělil se o svou zkušenost Michal Sýkora. Na brigádách si chce vydělat na cestu do zahraničí, kde chce pracovat, ale hlavně cestovat. Podobně uvažuje mnoho mladých lidí a studentů. Blíží se prázdniny a tak už někteří mají zajištěnou dlouhodobou brigádu.

A jaká je situace na Kutnohorsku? Kutnohorský úřad prá〜ce má seznam 1900 volných pracovních míst, zatímco v loňském dubnu to bylo 875. I přesto nemá pro studenty dobré zprávy. „Neevidujeme od zaměstnavatelů žádná volná místa pro brigádníky,“ uvedl vedoucí kanceláře Úřadu práce Kutná Hora Václav Hüttner. Studenti vykonávají práce, kde není třeba žádné kvalifikace a s tím bývá právě v menších lokalitách problém. Žádnému zaměstnavateli se totiž nevyplatí zaškolovat nového člověka na pár dní či týdnů.

Kutnohorsko: někde se dá ještě sehnat

A jakou mají nyní studenti šanci sehnat brigádu na prázdniny? Některé společnosti již mají místa obsazená. Mezi nimi je i společnost Unikom, která působí hned v několika městech a obcích.

Studenti si však nemusí docela zoufat. „Nabízíme brigády celoročně,“ potvrdila Sylvie Skoupá z kutnohorské pobočky personální agentury Start People. Ve výrobě tabákových produktů se nabízí řada pracovních příležitostí. Studenti využívají především víkendové směny. Vysokoškoláci však chodí do této továrny i během týdne. „Hodinové ohodnocení se pohybuje ve vyšší hladině,“ podotkla Sylvie Skoupá s tím, že do tisku nechce uvést konkrétní sumy. Toto však není jediná práce, kterou studentům nabízí. Mladí lidé také vypomáhají v administrativě v oblasti úvěrových produktů.

Jako další příležitost se naskýtá během sezony drobný prodej. Na řadě míst přibyly prodejní stánky se zmrzlinou a právě k jejich obsluze hledají majitelé mladé lidi. Jedním z nich je například stánek u Kauflandu. Brigádníky na turistickou a především prázdninovou sezonu zaměstnávají i majitelé obchodů na hlavní trase k památkám.

Jaká je nabídka?
pokladní v supermarketu, Praha
90 – 105 Kč/hodina
práce ve skladu, Praha
85 Kč/hodina
(www.student.cz)
ostraha objektů, Brno
60 Kč/hodina
(www.nabrigadu.cz)
servírka, Harrachov
od 70 Kč/hodina
(www.brigady.jobs.cz)
kontrolor výrobků, TPCA Kolín
75 Kč/hodina
(www.e–brigady.cz)

––––––ZE ZAHRANIČÍ–––––––––
pomocník na stavbě, V. Británie
200 – 400 Kč/hodina (www.prace.cz.tl)
práce na vinici, Nový Zéland
od 170 Kč/hodina (www.sprace.cz)
pekař na noční směně, USA
70 – 100 tis. Kč/2 měsíce
(www.brigady.net.cz)