Lidé z Trebišovské a okolí se bouří

„Centralizovat doprostřed sídliště společensky nepřizpůsobivé občany by bylo velice nešťastné,“ konstatoval občan této lokality František Brzobohatý. Podle něho by nebylo v pořádku udělat kvůli pár lidem nešťastnými několik tisíc dalších Kutnohoráků.
Bouřlivá reakce obyvatel byla tak velká, že se podepisovala i petice.

„Nikdy jsme neuvažovali o tom, že bychom přestěhovali všechny nájemníky z cukrovaru do jednoho místa,“ zdůraznil starosta Ivo Šalátek. Podle jeho slov se uvažovalo o umístění jedné nebo dvou rodin. S těmi by pracovníci oblastní charity, která má v objektu jedno ze svých středisek, pracovali.
„Doslechli jsme se o lokalizaci jedenácti rodin těžko přizpůsobivých obyvatel. To mezi námi vyvolalo velký nepokoj, protože jsme si vědomi toho, co to s sebou přináší,“ poznamenal Jaroslav Kropáček ve jménu společenství vlastníků domu v Puškinské 577, který bez〜prostředně s objektem sousedí.
Bojí se, že vzájemním soužitím budou porušována občanská práva stávajících obyvatel lokality. „Máme strach z toho, aby nebyla porušena naše prá〜va ze strany těch těžko přizpůsobivých obyvatel. Jak vidíme v Kutné Hoře i jinde, tak jsou s nimi problémy. Je to hlučnost a pijatika,“ pokračoval Jaroslav Kropáček.

Ovlivněny by mohly být i ceny bytů

Kromě hluku a nepořádku se však lidé bojí i snížení cen bytů. „Když si někdo ten byt pro〜hlídne a uvidí venku tu spoušť, kterou jsou tito lidé schopni udělat, tak klesá i jejich prodejnost,“ doplnil Jaroslav Kropáček

Ta lokalizace by mohla ovlivnit práva stávajích obyvatelé a to vede k jejich rozhořčení.

Periferie není dobrým řešením

Šéf radnice se zamyslel nad podmínkami lidí, kteří žijí na městské ubytovně v bývalém cukrovaru. „Největším neštěstím pro ně i pro společnost by bylo, kdybychom je vystěhovali na periferii,“ zdůraznil Ivo Šalátek. Jsou Kutnohoráky jako ostatní, proto se musí naučit s nimi obyvatelé žít a vycházet. „Neubývají. Minimálně se stabilizují, spíše jich přibývá,“ dodal s tím, že tuto otázku je možné vyřešit ne ve vední města, ale díky společné spolupráci občanů Kutné Hory. „Nemůžeme to stavět do roviny, tady ne, dejte je k sousedovi,“ zdůraznil ještě starosta.
O dalším umístění těchto obyvatel nebylo ještě rozhodnuto a bude se ještě jednat.

Vývoj záměrů s objektem bývalého cukrovaru čtěte ZDE.