Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tři králové přinesou klid domácnostem i seniorům

Kutnohorsko - Rok se s rokem sešel a málokomu se asi bude chtít věřit, že opět přichází svátek Tří králů.

6.12.2010 1
SDÍLEJ:

Z tříkrálové sbírky v Kutné Hoře.Foto: DENÍK/Jitka Pokorná

V regionu již má tradice své místo

Tříkrálová sbírka se uskuteční o víkendu 8. a 9. ledna 2011. Tři krále budou moci lidé vidět už dříve jako jedny z postav živého betlému. Ten se koná v Čáslavi 5. ledna na Kostelním náměstí a v Kutné Hoře 6. ledna od 15 hodin na zahradě v Trebišovské ulici.

„Koledovat půjdeme v lednu již pojedenácté,“ upřesnila Marie Macková z Oblastní charity Kutná Hora. Za deset let se tak podařilo třem králům na Kutnohorsku získat celkem 1 974 700 korun. Výše výtěžku má vzestupnou tendenci. Vloni se od štědrých dárců vybralo rekordních více než 303 tisíce korun.

Než králové vyjdou do domácností

A jak vlastně taková pouť novodobých tří králů vypadá? Trojice se shromáždí před kostelem svatého Jakuba v Kutné Hoře. Tam se koná bohoslužba s požehnáním.

Poté si vyzvednou tříkrálové pokladničky a průkaz, za které odpovídá dospělý koledník nebo průvodce malých koledníků. Každá trojice či čtveřice obdrží mapu své lokality a jde na své místo, kde dům od domu zvoní, klepou a rozeznívají zvonky. Koledují a získávají do pokladniček peníze od dárců. Těm potom rozdávají cukr a píšou posvěcenou křídou nápis „K+M+B 2011“.

Po návratu na základnu se pak občerství většinou gulášem a teplým čajem, který je v současných mrazech nezbytností.

Co se poté děje s vybranými penězi

Za úředního dozoru se pokladničky rozpečetí a spočítají se drobné i bankovky.

Část sbírky směřuje na zahraniční projekty Charity Česká republika. „V roce 2010 byly další prostředky uvolněny i pro humanitární pomoc při katastrofách v Indii a na Haiti,“ přiblížila Marie Macková. Větší část sbírky čítající pětašedesát procent zůstává na projekty v našem regionu. „ Z výtěžku loňské sbírky financujeme dostavbu denního centra pro seniory, klubu Atrium, v Trebišovské ulici,“ zmínila Macková.

Ze sbírky byla také financována činnost čáslavského dobrovolnického centra. Dobrovolníci směřují do nemocnic a ústavů, kde působí jako společníci a organizují kulturní akce. Část také směřovala do aktivit pro děti střediska Domek a mateřského centra Kopretina.

Rok 2011 je vyhlášen mezinárodním rokem dobrovolnictví, proto by i místní centrum tuto aktivitu chtělo přiblížit občanům.

Sbírka uhradí již započaté projekty

Lednová sbírka by měla opět přispět k pokračování těchto aktivit. „Klub Atrium by měl být dokončen a začít sloužit veřejnosti,“ dodala Marie Macková.
Zájemci, kteří by chtěli rozšířit řady koledníků, se ještě mohou přihlásit ve středisku A+D Oblastní charity Kutná Hora v Tylově ulici.

Jitka Koděrová

Místo události:
6.12.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
František Hakl s trofejí pro mistry světa v malém fotbale, kterou s českou reprezentací vybojoval v Tunisku.

Zlatý šampion Hakl věří, že vítěznou atmosféru přenese i do Benátek

Krajský úřad Středočeského kraje v Praze.

Krize krajské koalice dospěla na ostří nože. Silná slova mohou vystřídat činy

Odstartoval první ročník festivalu Start Fest

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Žádný začátek není snadný a v umění toto tvrzení platí dvojnásob, právě z toho důvodu vznikl festival Start Fest. Ten si, jak už je z názvu patrné, klade za cíl pomoci mladým umělcům odstartovat jejich kariéru. V Kutné Hoře se festival Start Fest konal poprvé v pátek 14. října v kutnohorském Planet Music clubu. Publiku se představilo několik kapel a svou tvorbu na společné výstavě odprezentovali také mladí fotografové.

Děti z mateřských škol se setkaly v Březové u Kutné Hory

Březová /FOTOGALERIE/ - Společné setkání dětí, rodičů i organizátorů projektu Putovní olympiády mateřských škol se uskutečnilo v sobotu 14. října v krásném prostředí zábavného parku Heroland, v Březové u Kutné Hory při příležitosti ukončení pátého ročníku projektu spolupráce, který realizuje MAS Lípa pro venkov společně s partnerskou MAS Zálabí.

Kutnohorští policisté hledají muže z kamerového záznamu

Kutná Hora - Kutnohorští policisté pátrají po totožnosti muže z kamerového záznamu v Kutné Hoře. "Osoba na fotografii z kamerového záznamu může poskytnout informace k případu podvodného jednání, ke kterému došlo v uplynulých dnech v Kutné Hoře. Svým svědectvím může přispět k dopadení pachatele, či objasnění tohoto případu," uvedla policejní mluvčí Vendulka Marečková.

Děti navštívily policejní oddělení v Uhlířských Janovicích

Uhlířské Janovice /FOTOGALERIE/ - Děti ze Základní školy Uhlířské Janovice navštívili v říjnu letošního roku v dopoledních hodinách místní Obvodní oddělení Policie ČR.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení