Teď za to stojí u kutnohorského soudu. „Podle obžaloby je stíhaná pro trestný čin podvodu a hrozí jí až osm let vězení,“ uvedl žalobce Pavel Soukup.
K středečnímu líčení se dostavili svědkové, kteří o peníze přišli. Vesměs se shodli na tom, že Trousilová je slušně požádala, zda by si na sebe nemohli vzít úvěr, který by ona poté splácela. Údajně se dostala do svízelné situace a půjčené peníze by jí existenčně pomohly. „Znala jsem jí a věřila jí. Peníze si prý jako spolupracovník společnosti Provident Financial nemohla od svého chlebodárce půjčit. Zpočátku to bez problémů fungovalo, jenže když jsem jednou šla uhradit splátku své půjčky, v její kanceláři byly zabedněné dveře. Pochopila jsem, že něco není v pořádku,“ uvedla ve středu před soudem paní Miroslava, jedna z poškozených.

Podobně vypovídali i další z bohatého seznamu věřitelů. Marta Trousilová se však hájí tím, že nikoho nechtěla úmyslně okrást. „Dostala jsem se do těžké situace, kterou jsem řešila půjčkami. Spirála dluhů mě pohltila. Vše přiznávám a lidem, od kterých jsem si půjčila, chci vše vrátit,“ řekla obžalovaná. Líčení bylo ve středu odročeno na červenec, je třeba vyslechnout další svědky.

Obžalovaná: všechny peníze chci vrátit

Dejte si pozor na jakékoliv půjčky. Tohle varování teď před každým pronese sedmapadesátiletá Marta Trousilová z Kutné Hory. Ví, o čem to je. A ví i to, že ji jedna těžká životní etapa, která spirálu půjček a dluhů roztočila, může dovést až za mříže. Hrozí jí osmiletý trest.

Přestože jí desítky lidí z Kutné Hory a okolí, kterým dluží v úhrnu více než dva miliony korun, nemohou přijít na jméno, hodlá se podle svých slov postavit k trablům čelem. „Vše jsem přiznala a musím nést následky. Chci ale svým závazkům dostát a věřitelům vše vrátit,“ tvrdí.

Kde ale vysokou částku nezaměstnaná žena vezme? „Pokusím se o to. Obnovila jsem si živnostenský list a začínám od nuly. Vzhledem k mému věku mě nikde do práce nevezmou, tak se zase rozjíždím po svých. Musím dávat korunu ke koruně. Je to těžké, ale budu trpělivá,“ vypráví Marta Trousilová.
Kromě podpory rodiny však ztratila takřka všechno. Hlavně střechu nad hlavou. „Z Kutné Hory jsem se musela odstěhovat. Osm měsíců jsem bydlela s manželem na ubytovně. Přežíváme, jak se dá,“ prozradila žena, která tvrdí, že nikomu nechtěla ublížit. A především své věřitele prý nechtěla záměrně připravit o peníze. Nálepku podvodnice odmítá. „Nedělala jsem to úmyslně,“ říká. „O všech půjčkách si vedla pečlivou evidenci,“ přitakává i státní zástupce Pavel Soukup.

Když prý viděla, že už ji z dluhů nikdo nevytáhne, sama oznámila své problémy úvěrové společnosti Provident Financial, pro kterou jako obchodní zástupce pracovala. „Požádala jsem je, aby všechny úvěry od třetích osob převedli na mě. Jenže zamítli to s tím, že by peníze ze mě nedostali,“ uvedla Marta Trousilová. Podle Zekie Dennehy, manažerky pro vnější vztahy Provident Financial, k takovému kroku nepřistoupili proto, že smlouvu o úvěru podepsala společnost a konkrétní zákazník. „Při uplatňování práv na úhradu dlužné částky tedy postupujeme proti smluvnímu dlužníkovi,“ uvedla Dennehy.