Před třemi dny začala turistická sezona a otevřely se nejen brány památek, ale třeba i kempů.

„Otevřeli jsme a už je tam jeden Němec,“ přiblížila majitelka malínského Autocampu Transit Ladislava Egidy s tím, že takhle časně na jaře jezdí převážně cizinci. Podle jejích slov už jezdí do kempu nejen cizinci s karavany, ale i Češi, kteří spíše volí ubytování v chatkách. „Vloni bylo třeba Holanďanů málo. Byla pro ně asi nějaká zvláštní sezona. Čechů přijelo více,“ dodala.

V krátké vzdálenosti od Prahy vidí majitelka nevýhodu. „Ale u těch lidí s karavany je to spíše výhoda. Odstaví si je tu a autem jen jednou na nějaké další místo v okolí, třeba do Prahy,“ zdůraznila Ladislava Egidy.

Mimo turistické centrum leží obecní kemp v Horce II. Tam je hlavním trhákem řeka Sázava. „Otevíráme až v květnu, ale největší sezona je v červenci a srpnu, kdy jezdí vodáci,“ zdůraznil starosta Jiří Bohuněk. Ani o cizince ovšem nemají mezi návštěvníky nouzi. Přijíždějí Holanďané, Němci a Poláci, ale i návštěvníci z bývalých ruských států, kteří se zastaví na jeden, dva dny. „Už jsem jezdí na vodu i cizinci, ale když je sucho, tak to je problém,“ podotkl Bohuněk. Koncem školního roku využívají areál i školáci ke svým pravidelným kratším pobytům. „S Prahou si nekonkurujeme. Ti lidé většinou tady jen projíždějí při cestě z Prahy a nebo do Prahy,“ vysvětlil starosta.

Průvodkyně z Islandu radí…

Anna Lara je průvodkyně z Islandu. Ihned ji napadlo, co konkrétně by se dalo pro turistický ruch v Kutné Hoře udělat. „Kutná Hora se v letácích těžko hledá. Třeba v materiálech o Praze ji takřka nenajdete. Turisté, kteří přijíždějí do Kutné Hory, si ale jiné mnohdy ani nepořídí. Jako příklad uved〜la kostnici.“ Nevěděla o ní. Problém, ale vidí také v tom, že turisté přijíždějící do Kutné Hory mají pevný program daný cestovní kanceláří a průvodcem. „Někteří by si určitě chtěli užít místní atmosféry o mnoho déle,“ dodala Lara. (mv)