Tentokrát ze Sudějova přes Rašovice do Onomyšle se vydalo sedmapadesát lidí. V cílové restauraci U Nováků se pak všichni mohli těšit na večeři a taneční zábavu se zmíněnou formací.

Zhruba desetikilometrovou procházku si nenechala ujít ani Monika Krejčová ze Suchdola, která si na cestu „přibalila“ manžela a své kamarády z Ústí nad Labem. Navíc se setkala i s kolegy z oddílu, s nimiž jezdila na akce skoro před dvaceti lety. „Pochod se výjimečně vydařil. Mám na mysli sestavu Pepíno, Štěpán a my. To bylo skoro jako za starých dobrých časů,“ usmívala se Monika Krejčová.

Setkání s medvědem

Vzpomínky se při pěším přesunu ze Sudějova do Onomyšle vybavily také Janě Liberské a Josefu Šimůnkovi. V paměti jim utkvělo setkání s medvědem v rumunských horách v roce 1989. „Huňáč tehdy navštívil naše tábořiště, způsobil kolegům škodu na stanu a ještě jim ukradl šišku salámu,“ přiblížila Jana Liberská.

Když už cestou přišla řeč na jídlo, přidal se Štěpán Kotrba. „Při návratu vlakem z jiné akce v Bulharsku jsme měli s bratrem pořádný hlad, neboť veškeré zásoby jsme již měli snědené. Ta cesta se pak zdála nekonečná. Ještě štěstí, že na nás čekala pečená kachna u babičky,“ přidal svou historku.

Řízkové hody

Od slov k činům přešla v restauraci v Onomyšli Monika Bulánková. „Mně nějak vyhládlo. Tak jsem si dala dva řízky navíc, a to jsem od nového roku chtěla držet dietu. Zatím se nedaří,“ řekla bez ostychu.

Nad plným talířem našla svého muže i Markéta Keblovská. „Dostala jsem od organizátorů na cestu blikačku. Ta však záhy zhasla a já ztratila manžela. Ten se naštěstí našel v sále restaurace U Nováků v pořádku a už si tam vychutnával tradiční turistické menu – brambory s řízkem,“ podotkla s úsměvem na rtech.

A aby povídání o jídle nebylo málo, zrekapituloval šestašedesátý noční přechod okresem trojnásobný účastník Pavel Franc takto: „Pochod se mi líbil, pak se mi líbilo i v hospodě, hlavně kvůli řízku, který byl jako od maminky.“

Všichni turisté se dostali v pořádku do Kutné Hory v brzkých ranních hodinách objednaným autobusem a již se většina z nich těší na příští rok, kdy se opět v lednu a v únoru uskuteční další dva noční přechody.

Reportáž z pětašedesátého přechodu okresem si můžete přečíst ZDE.

Petr Dojčiak