VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTOGALERIE:První malé kroky na prknech pódia: 
Začala Tylova herecká škola

Kutná Hora - Jak se správně pohybovat od portálu k portálu jeviště a působit při tom přirozeně? Jak promluvit z pódia, aby slyšely a rozuměly i poslední řady a nevykřičet si při tom hlasivky? Ale i jak se zhostit role, nebo se zbavit trémy? 

17.2.2013
SDÍLEJ:

Vstupní prezentace studentů Tylovy herecká škola 15. února 2013.Foto: Deník/Irena Blahníková

To všechno jsou otázky, na které svým studentům odpoví Tylova herecká škola působící nově při městském Tylově divadle v Kutné Hoře.

V pátek 15. února odpoledne se poprvé na pódiu divadla sešlo více než dvacet pět uchazečů s vyplněnými přihláškami a zahájili tak činnost nově založené soukromé školy.

„Účastníci jsou ve věku osm až pětadvacet let. Nejsou jen 
z Kutné Hory, ale také 
ze Zbraslavic, Kolína, Týnce nad Labem či Zbyslavi," předeslal po předběžném kompletování žádostí lektor Tylovy herecké školy Václav Veselý.

Herečtí nadšenci se v mnoha případech poprvé ocitli 
na pódiu Tylova divadla 
a hned museli před zraky svých budoucích spolužáků, budoucího lektora, několika skalních členů ochotnického spolku Tyl a v neposlední řadě i ředitelky divadla Veroniky Lebedové představit krátkou osobní prezentací, kterou si předem připravili. Někteří se před své první publikum postavili s jistotou v očích, jiné přemáhala tréma.

Prezentace studentů Tylovy herecké školy trvala více než hodinu a půl. V jejím úvodu vystoupil Václav Veselý v doprovodu mladého kolegy Jana Nováka a budoucím hercům předvedli krátkou scénku o mladém a starém klaunovi. Poté již přišli na řadu sami studenti.

Mnozí se při představování přiznali, že již v Tylově divadle i na jiných – třeba školních – scénách někdy hráli. Mezi těmi byla i čtrnáctiletá Anna Šuráňová: „Kdysi jsem tu vystupovala ve hře Hvězdy z Děcáku. Ale to už je dlouho. Byla jsem malá. Jsem už někde jinde, a proto jsem se přihlásila. Chci se herecky rozvíjet a naučit se něčemu novému," řekla členka herecké školy, která si k prezentaci připravila čtení básně Jaroslava Seiferta. „Líbí se mi, že si při její recitaci mohu hrát s modulací hlasu," vysvětlila.

Nebyla jediná, kdo vystoupil s básní. Kromě ukázky Seifertova díla zazněl například Máchův Máj, nebo Když byl Pepa ještě malý od Jaromíra Nohavici. Objevili se ale i tací, kteří se nebáli sáhnout do své vlastní básnické tvorby.

Maňásek Myšák publiku zazpíval
Mimo poezie se studenti prezentovali i prózou, známou scénkou z filmu Pelíšky, nebo dokonce zábavnou písničkou v podání maňáska Myšáka. S ním vystoupil Honza, který sice ještě neopustil první stupeň základní školy, ale už nyní je vidět, že herectví a originalita mu není cizí: „Vybral jsem si maňásky, protože je to moje nejoblíbenější hračka hned po legu. Měl jsem s sebou ještě maňáska pejska, ale Myšák to nakonec vyhrál. Mně se myši docela líbí, když mně tedy nepobíhají po pokoji nebo posteli," zažertoval.

Mezi adepty na studium herectví byli i tací, kteří mají s herectvím plány, které dalece překračují rovinu záliby. Objevili se například nadějní moderátoři i ti, kteří by se chtěli herectvím v budoucnu živit. Vladimír Jiroudek sice nyní studuje kutnohorskou střední průmyslovou školu, ale po maturitě by rád zamířil úplně jiným směrem. „Chci se přihlásit na DAMU. Rád bych se skrze hereckou školu zlepšil," řekl. Stejně jako Anna Šuráňová i on už na pódiu Tylova divadla stál. „Hraji tady v ochotnickém spolku a i ve škole někdy vystupuji," podotkl. Vladimír Jiroudek přiznal, že raději vystupuje v komediálních hrách, protože je sám komediant na pódiu, ve škole i v životě. „Herecký vzor žádný nemám, ale mou neoblíbenější herečkou je bohužel již zesnulá Jiřina Jirásková," dodal.

Nyní budou studenti rozděleni do skupin podle věku, ale i zaměření, pro které se hodí a v němž se chtějí rozvíjet, a výuka se již rozjede naplno. Lektor Václav Veselý nenechá vše pouze na sobě samém. „Někdy si na pomoc do hodin přizvu kolegy herce," slíbil a dodal, že se zájmem o hereckou školu je spokojený. „Výuka bude probíhat jako u každé školy, od září do ledna a od února do června. Vždy na konci pololetí bych si přál, abychom své snažení veřejně prezentovali. Těším se na to," řekl lektor na závěr.

Autor: Redakce

17.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Robert Fulghum navštívil Zruč nad Sázavou
69

Robert Fulghum navštívil Zruč

Závody hasičů v běhu na rozhlednu Vysoká
46

OBRAZEM: Hasiči soutěžili v běhu na rozhlednu

Vinohrad Pod Barborou vydal plody letošní sezóny

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Slavnostní sběr uzrálého vína z kutnohorského vinohradu Pod Barborou se uskutečnil v sobotu za mlhavého, ale sem tam i trochu slunečného počasí. Do sběru se zapojila široká veřejnost včetně dětí, asistovali i dva psi.

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

FOTOGALERIE: Právě jsme se narodili!

Kutnohorsko /HLASOVÁNÍ/ - Vážení rodiče, díky vstřícnosti obou porodnic v Čáslavi a v Kolíně vám na našich stránkách přinášíme fotky nejmladších obyvatel regionu. Každý týden naši fotografové objíždějí spolupracující porodnice a fotí nově narozená miminka.

OBRAZEM: Druhý den parlamentních voleb na Kutnohorsku

Kutnohorsko - Přinášíme vám fotografie z volebních místností na Kutnohorsku i druhý volební den.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení