VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nová učebnice skvěle připraví k maturitě

ČÁSLAV - Čáslavské gymnázium se může pochlubit tím, že učitelka německého jazyka Ivana Frýbová je jednou z autorek nové učebnice K nové maturitě bez obav.

25.10.2007
SDÍLEJ:

Ivana Frýbová je nejen skvělou profesorkou, ale autorkou učebnice K nové maturitě bez obav.Foto: DENÍK/ Petr Franc

Učitelka Ivana Frýbová, která učí německý jazyk na Gymnáziu a Střední odborné škole pedagogické v Čáslavi, není jen vynikající pedagožkou, ale i autorkou nové knihy, která má maturanty připravit na státní maturitu z německého jazyka. Kniha se jmenuje K nové maturitě bez obav - Kniha testů z německého jazyka. „Tato učebnice je určena především studentům maturitních ročníků a učitelům maturitních tříd. Mohou ji však využít všichni, kteří si chtějí otestovat, zda v jednotlivých dovednostech dosáhli jazykové úrovně B1 podle Společného evropského referenčního rámce pro jazyky,“ sdělila autorka knihy Ivana Frýbová. Tato úroveň je požadována u společné části maturitní zkoušky i u mezinárodních zkoušek, jako je Zertifikat Deutsch nebo „Österreichisches Sprachdiplom Deutsch“.


Učitelka čáslavského gymnázia si testové úlohy ověřila předem v praxi mezi studenty. „Knihu jsem nevydala pouze já. Jsme čtyři autorky a než jsme knihu dokončily, bylo potřeba mnoho konzultací,“ řekla Frýbová s tím, že s nahrávkou CD jim pomáhala rodilá mluvčí. Kniha obsahuje mimo jiné šest modelových maturitních testů, užitečné tipy, jak řešit testové úlohy i čeho se vyvarovat. Pro studenty jsou neméně užitečné informace o hodnocení písemného a ústního projevu, dále modelová ústní zkouška na CD a klíč s řešeními a transkripcí poslechových textů.


Knihu vydalo německé nakladatelství
Tato kniha však není první, kterou učitelka německého jazyka vydala. „Toto je moje druhá knížka. První knihu, kterou jsem společně s kolegyní napsala před deseti lety, byla kniha o německé literatuře „Einführung in die deutsche Literatur“. Tu jsem si ale ještě musela vydat sama. Pořídila jsem si živnostenský list, a tak jsem v podstatě jedna z mála učitelek, která má živnostenský list na vydavatelskou a nakladatelskou činnost,“ zavzpomínala učitelka němčiny. „Učebnici K nové maturitě bez obav nám vydalo nakladatelství Klett, což se nestává často. Nakladatelství Klett je jedno z velkých německých nakladatelství, která připravují a vydávají učebnice v jednotlivých spolkových zemích Německa. Na stáži v Bavorsku jsem měla možnost si ověřit, že se na středních školách učí právě podle učebnic nakladatelství Klett. Je to úspěch, že jsme mohly spolupracovat s touto firmou, neboť i distribuce učebnice je mnohem jednodušší,“ řekla profesorka Frýbová.


Profesorka a autorka učebnice je i lektorkou
„Své metodické příspěvky uveřejňuji na portálu Výzkumného ústavu pedagogického v Praze a již dva roky lektoruji školení týkající se školské reformy,“ uvedla Frýbová. Například na nedávném semináři, kterého se zúčastnilo třicet vyučujících německého jazyka ve Vzdělávacím centru Sambachshof v Bavorsku, byl aktuálně začleněn seminář Ivany Frýbové o rámcových a školních vzdělávacích plánech se zaměřením na výuku cizích jazyků na středních školách. „Projekt vypracovala a zaštítila Slezská univerzita v Opavě - Ústav cizích jazyků pod vedením Ivy Kratochvílové a Všeobecně prospěšná Nadace Hermanna Niermanna se sídlem v Düsseldorfu. Tato nadace podporuje výuku německého jazyka a multikulturní vztahy v rámci střední Evropy,“ upřesnila Frýbová.


Kromě odborných seminářů měli vyučující možnost zúčastnit se přímé výuky na gymnáziích v Münnerstadtu a Bad Königshofenu. Při hodnocení hospitací se všichni čeští učitelé shodli na tom, že úroveň a metody výuky jsou na školách v Německu a České republice srovnatelné.
„Porovnání, inspirace a získaný vlastní náhled na problematiku školské reformy byl pro mne velkým profesním přínosem,“ dodala Ivana Frýbová.

25.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

POSLEDNÍ ROZLOUČENÍ: Smuteční obřady na Kutnohorsku

Sladké Vánoce přilákaly do Kutné Hory tisíce lidí.
26

Sladké Vánoce přilákaly do Kutné Hory tisíce lidí

AKTUALIZOVÁNO

Novým starostou Kutné Hory je Josef Viktora. Martina Starého odvolali

Kutná Hora /FOTOGALERIE, ANKETA/ - Martin Starý byl odvolán z postu starosty města Kutné Hory. Muž, který v posledních komunálních volbách od voličů získal největší počet preferenčních hlasů, opouští starostovské křeslo po třech letech. Pro jeho odvolání hlasovalo 14 zastupitelů, přítomno bylo 26.

Spartan Race se poběží v dubnu i v Kutné Hoře

Kutná Hora – Světově proslulý překážkový závod Spartan Race zavítá v sobotu 28. dubna 2018 i do Kutné Hory. Pořadatelé závodu se rozhodli využít nádherné lokality, kde je v těsném sousedství parádní příroda s historickými památkami. Ve městě se poběží Spartan Sprint (5 km+).

Nemocnice jako obchodní společnost? Je to nutnost, shodují se zastupitelé

Čáslav /FOTOGALERIE/ - Z čáslavské nemocnice může být obchodní organizace. Zatím sice není nic pevně odsouhlaseného, ale zastupitelé myšlenku berou vážně a na jejich zasedání tento týden se možná transformace posunula o krok dál k realizaci.

Předvánoční období a zima, láká zloděje stromků a dřeva

Kutnohorsko - V období před vánocemi a v zimním období zaznamenáváme každoročně zvýšený počet krádeží v lesních porostech. Pachatelé se nejčastěji zaměřují na vytěženou kulatinu, kterou majitelé někdy zbytečně ponechávají na místech bez dohledu a dlouhou dobu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT