Finále soutěže Miss Kutnohorska bude velkým večerem nejen pro dvanáct dívek, ale i pro studenty z kutnohorské Střední odborné školy a středního odborného učiliště řemesel.

Vytvoří originální účesy na finále

Součástí praktické výuky kadeřnic je také účast na soutěžích a dalších akcích. Ve třetím ročníku už zvládají budoucí kadeřnice nejpokročilejší techniky stříhání a barvení, takže příprava účesu na společenskou událost nebude problém.

„Podle fotek si už děvčata vymyslela, co budou česat a jestli zvolí barvu,“ přiblížila třídní a vedoucí odborného výcviku Iva Štěpánková. Dnes se setkají s dvanácti finalistkami a vzájemně se dohodnou na konečné podobě účesu na „velký večer“.

Letos vyjde první ročník oboru

Tříletý kadeřnický obor na kutnohorském učilišti bude mít první absolventy. Celkem chodí do školy na tento obor 76 učňů, z toho jen šest mužů.
Už od prvního ročníku střídají po čtrnácti dnech výuku a praxi. „Mají ranní i odpolední směny, takže se učí pracovat v takovém tom běžném systému, který v tomto oboru je,“ zmínila Iva Štěpánková. Ve škole se mimo jiné věnují více materiálům, technologii a výtvarné výchově. To potom zase aplikují v praxi.

Samotnou praxi absolvují v kadeřnickém salonu školy, kde se třídy střídají celý den.

V únoru se zúčastní školní regionální soutěže v Lanškrouně. Minisoutěž čeká učně ze druháku na listopadovém Dni otevřených dveří.

Závěrečné zkoušky pak obsahují kromě písemné a ústní části také praktickou. „Vylosují si z témat, co konkrétně budou dělat na dámském účesu. Seženou si na ten den model, na kterém provedou daný účes,“ popsala třídní učitelka. Komise pak hodnotí zvládnutí dámského a pánského účesu. Učni musí mít zároveň komentář a zdůvodnění.

Tým kuchařů zajišťuje rauty

Raut dělají na kutnohorské soutěži krásy kuchaři z učiliště už druhým rokem. Ale v průběhu roku se podílí i na dalších akcích. V nedávné době uspořádali velkou snídani pro učitele a spolužáky ve škole. „Vyzkouší si tak v praxi, co se učí teoreticky,“ poznamenal učitel odborných předmětů oboru kuchař Karel Polívka.

V reálu si vyzkouší organizaci akce, způsob uspořádání, jak servírovat a připravovat pokrmy. „Děláme plán akce, kde se rozděluje práce a co budou mít na starosti,“ popsal činnost desetičlenného týmu Karel Polívka.

Na vaření získají certifikát

Obor kuchař absolvují učni během tří let, poté mají možnost nástavby v oboru společného stravování. Během výuky je čekají základy pro kuchyni i obsluha, a to jak v teoretické, tak v praktické části. „Mají možnost se naučit základy národní české kuchyně a jako na nástavbu se mohou přihlásit do barmanského kurzu,“ dodal Karel Polívka.

Praxi vykonávají nejen v učňovských střediscích a ve školní jídelně, ale i u podnikatelů v některých restauracích.

Výsledkem je výuční list v rámci projektu Kvalita 1, což je celorepublikově jednotná zkouška pro obor kuchař. Získají jej za obhajobu samostatné práce spojenou s komunikací v cizím jazyce, dále za dvojí přípravu jídel a ústní zkoušku.

Jaký je první den kuchařů ve škole?

Jsou rozděleni do skupin, které se střídají v teoretické a praktické přípravě. Absolvují vstupní školení o hygieně a bezpečnosti práce. Dále je čekají spíše pomocné a přípravné práce. „Pokud jsou šikovní a mají zájem, mají možnost rychlého postupu a k vaření se dostanou už v průběhu prvního ročníku.