Ulice, která navazuje na sad má pouze prašný povrch. „Občas si sem sami navezeme štěrk, aby se to zpevnilo, ale ten je po dešti až dole u kostnice, “ podotkla Šárka Mejdrová. Ve svém domě nemůže ani otevřít okna do ulice, jak se z ní práší. „Auta parkujeme dál od chodníku, protože se silnice uprostřed vypoulila a i tak máme obavy, abychom nedrhli podvozkem,“ přiblížila nesnáze života v této ulici. Problémy mají i mladší rodiny, které zdolávají mazlavý povrch s kočárkem. V ulici bydlí však i žena na vozíčku, která se jen obtížně dostává na tomto nezpevněném terénu do auta.

Radní již řadu let opravy povrchů kvůli dotacím pro nemocnici odkládali. „Deficit je tu znát,“ připustil starosta Ivo Šalátek. Pokud vyjde prodej pozemků Na Rovinách, mělo by letos do městské kasy přibýt zhruba 100 milionů korun, které by měly směřovat do léta opomíjených komunikací. Ulice Čs. letců je přitom na seznamu komunikací, které jsou na tom nejhůře a tedy prioritní. „Předpokládám, že když se pro〜dej realizuje, mohli bychom v závěru roku začít,“ dodal starosta s tím, že do chodníků, povrchů a osvětlení by mohlo jít až 90 milionů korun.

NAPSALI JSME O ULICI Čs. letců

Ach, ty naše vozovky, povzdechne si často nejeden Kutnohorák (12.9.2005)

Finance limitují město při zajištění nových povrchů vozovek

Město chce silnice lépe záplatovat a pak snad ušetří i na nový povrch.

Kutná Hora/ Oblaky prachu se zvedají za každým projíždějícím autem v Dukelské ulici, která je jen několik stovek metrů od historického centra města zapsaného mezi památky UNESCO. "Nedávno jsem byl v zahraničí a tam nic podobného nenajdete," podotkl Miroslav Žďárský, obyvatel této ulice.
Právě místní komunikace patří k bolavým místům Kutné Hory. Na jejich opravy teď chce radnice vyčlenit navíc dva miliony korun. "Komunikace v Kutné Hoře nejsou v příliš dobrém stavu a situace se neustále zhoršuje," přiznal místostarosta Bohumil Dvořák. Klasické záplatovací opravy se zaříznutím nebo bez něj sice přijdou na méně peněz, ale situaci neřeší.
Radnice hodlá tedy letos přejít na vyspravování děr zařízením Turbo, které za sebou zanechává kvalitnější a trvalejší správky povrchu silnice. "Když letos vynaložíme více peněz, tak ušetříme v příštím roce a budeme se moci pustit do nějakých větších oprav," zdůraznil místostarosta.
Pokud tato změna rozpočtu bude schválena zastupitelstvem, tak by mohla začít i velká rekonstrukce Dukelské ulice, kterou již několikrát z rozpočtu vyškrtli. Podle místostarosty si jsou radní vědomi špatného stavu vozovky. "Uvidíme, co to přinese," zauvažoval Miroslav Žďárský, který doufá, že hladký povrch nepřiláká do ulice více vozidel. "Teď můžeme spát v noci s otevřenými okny," připomněl dále obyvatel domu této ulice.
Ta však není jedinou komunikací volající po opravě. Velké množství děravých silnic je v centru města. Ty čekají na zafinancování projektu regenerace historického jádra. Pevný povrch vozovek chybí například několika ulicím ve čtvrti Sedlec. Obyvatelé tento problém neustále radnici připomínají. "Před pětařiceti lety nám slíbili novou silnici, ale dodnes není," postěžovali si obyvatelé ulice Čs. letců, kteří se denně potýkají s výmoly a nezpevněným povrchem vozovky, a už teď mají obavy ze stavu v zimě.

Obyvatelé sedlecké ulice mají město za Potěmkinovu vesnici (14.92005)

Reportáž: Brodíme se štěrkem už půl století, říkají lidé u prašné komunikace

Rekonstrukce ulice Čs. letců už několik let pravidelně vypadává z rozpočtu. Některé díry v jejím povrchu slaví už více než padesáté narozeniny.

Kutná Hora - Jako polní cesta vypadá několik ulic v kutnohorské čtvrti Sedlec. Před padesáti lety tady dokončilo město výstavbu kanalizačního potrubí a od té doby se obyvatelé ulice Čs. letců nového povrchu nedočkali. "Když se nám narodil syn, slibovali nám, že tu budeme moci jezdit s kočárkem," zavzpomínali manželé, jejichž syn už přesáhl třicítku. Po tolika letech už jen bezmocně kroutí hlavou a chytají se doslova každého stébla, které by jim pomohlo u radnice prosadit vyasfaltování jejich ulice.
"Když už je to hodně zlé, tak nám sem navezou fůru štěrku, vysypou ho uprostřed cesty a my si ho musíme rozhrnout," přibližuje částečně starost města jeden z občanů. Situaci ještě zhoršuje deštivé počasí, které z ulice dělá brouzdaliště. Navíc při deštích nestačí kanály odbírat a přeplňují se. To způsobuje zatopování sklepů.
"Připadá mi to tu jako Potěmkinova vesnice, ve které se schovávají problémy obyčejných lidí a řadí se pod zájmy turistů," rozčilil se Jan Wiesner bydlící v ulici Čs. letců. Špatný povrch se podepisuje také na pneumatikách aut a podrážkách obyvatel.
Aby ale problémů obyvatel nebylo málo, tak musí denně počítat s tím, že se po jedenácté hodině vypínají lampy. "Je to tu jako ve středověku. Minulý týden jsem si potmě vyvrkl kotník a týden jsem měl krvavé podlitiny," podotkl Jan Wiesner.
Starosti jim dělá i nadcházející zimní období. "Loni nám to protáhli jen jednou za celou zimu a to ještě jen v jednom směru," připomněl Jan Wiesner, který má garáž v ostré zatáčce. Právě ta se dá bez dostatečného posypu těžko projet. "Akorát nám ty auta zaházeli. Každý jsme vytahovali auto hodinu," přiblížil situaci v zimě.
Zastupitelstvo rekonstrukci této ulice zařadilo do rozpočtu výhledově na rok 2000, pak to přesunuli na rok 2004 a z letošního rozpočtu opět vypadla. Přitom není neobvyklé, že právě do této části zabloudí třeba dvoupatrový autobus s turisty, kteří míří do nedalekého památkového objektu Kostnice.

Spojení se správci sítí může znamenat nový povrch ulice (25.4.2007)

Plánují se rozsáhlé rekonstrukce lokalit. Jednotlivé ulice mimo zůstávají na „čekačce“.

Kutná Hora/ Sto padesát kilometrů ulic a jejich povrchů spravuje město Kutná Hora. Jak je vidět z investic, tak na jejich komplexnější opravu se větších finanční prostředků zatím nedostalo. Z posledních pár let má nový povrch Dukelská ulice. Ulice Waldhauserova se „svezla“ se stavbou objektu Okresní správy sociálního zabezpečení, kde se město podílelo. Právě spolupráce s dalšími subjekty je možností, jak se k větší opravě ulic dopracovat. „Když někde opravujeme komunikaci a dáváme avízo správcům sítí, tak všichni velmi rádi svoje technologie vyměňují. Nesmírně se jim to prolevní. Největší náklady totiž mají na rozkrytí a uvedení komunikace do původního stavu,“ přiblížil starosta Ivo Šalátek.
Začala i rekonstrukce komunikací a parkovišť na sídlišti Šipší, na kterou bylo vyčleněno devět milionů korun. S projektyna generální opravu dlažeb v historickém centru se čeká na verdikt z Bruselu. Další stav ulic se monitoruje a radnice má připravený seznam nutných oprav. „Budou se provádět menší opravy či údržba a menší úseky chodníkůa osvětlení,“ dodal starosta. Co vy na to? Přijďte dnes řešit i vaši ulici na „Den s Deníkem“.