VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úpravy aleje u zámku Kačina si vysloužily kritiku

Svatý Mikuláš - Nesouhlasné hlasy se ozvaly na adresu zásahů v lipové Novodvorské aleji u zámku Kačina, kde Lesy České republiky provádějí projekt regenerace Národní kulturní památky Kačina - části Obora.

4.2.2011 2
SDÍLEJ:

Zásah Lesů České republiky v lipové aleji čelil kritice.Foto: DENÍK/Ondřej Dvořák

Podle entomologů Josefa Moravce a Luďka Kmenta, kteří se do lokality vypravili za účelem zjištění možných neadekvátních zásahů do porostů, lze vysledovat hned několik pochybení.

Podle tvrzení zmíněných přírodovědců došlo například k příliš hlubokým zásahům do korun lip, zbytečnému kácení dřevin mimo lipovou alej, znehodnocení entomologicky důležitých dutin ve špalcích kmenů či vysoušení tůní. Při terénní procházce byly údajně pozorovány i krádeže dřeva.

Například ke zmíněnému vysoušení tůní Josef Moravec uvádí, že "dojde vlivem prosvětlení porostů podél Novodvorské aleje k vysoušení většiny již tak zazemňujících se tůní, které obývají zvláště chráněné druhy obojživelníků. Vodní režim těchto vodních ploch projde drastickými změnami. V důsledku toho může dojít v nastávající jarní migraci na rozmnožiště (Nový rybník) k citelnému úbytku migrujících žab.“ Entomolog tak rozšířil svůj vědecký záběr i mimo svůj obor, jímž je nauka o hmyzu.

Entomolog Lesů ČR námitky zcela odmítá

Lesy České republiky však s hodnocením pánů Moravce a Kmenta zásadně nesouhlasí. Kutnohorskému deníku poskytly vyjádření svého entomologa Miroslava Honců. „Tím, že řadu let nebyly lípy ošetřeny, větve přerostly a působí nyní na kmen jako obrovské páky. Patrně do deseti let by došlo k rozlámání stromů v aleji a jejímu zničení. Lípa je vedle vrby jedním z nejlépe regenerujících stromů, a tak se koruny poměrně rychle obnoví. Seřezávaná alej vydrží déle než alej neseřezávaná a v zachovalých dutinách lip zůstává zachovalé prostředí pro vývoj dutinových brouků. Takže z hlediska entomologického je tento zásah pro brouky prospěšný,“ tvrdí například Honců.

„Z entomologického hlediska je zásah prospěšný.“ Miroslav Honců, entomolog LČR

K údajně zbytečnému kácení mimo lipovou alej Honců uvedl, že stromy v Oboře se kácí podle předem schváleného projektu s tím, že tam, kde je zapotřebí obnovit pohledové osy, je kácení masivnější. Podle přírodovědce se v dalších etapách úprav počítá s mohutnou výsadbou nových stromů.

K uváděnému znehodnocení dutinových špalků odborník Lesů České republiky uvádí, že rozhodně nebylo záměrem. „V zámeckém parku jsem označil třináct dutinových kmenů k ponechání, žádný nebyl znehodnocen,“ řekl.

Jak dodal, vzhledem k tomu, že lipová alej byla seřezávaná z plošiny, lze při této práci těžko odhadovat výšku řezů. „Výška seřezání byla ještě dodatečně upravována a tak došlo v některých případech k pokrácení špalků, pokud v nich byla dutina,“ uvedl přírodovědec.

Také argument o vysychání tůněk Honců odmítá. „Stromy fungují jako obrovská pumpa a jsou schopny i s odparem vody na listech značné množství vody spotřebovat. Takže tůně v proředěném lese vydrží déle než v hustém lese,“ tvrdí mimo jiné. „Také se vytváří lepší prostředí pro obojživelníky, kteří zastínění nesnášejí,“ dodává.

Autor: Ondřej Dvořák

Místo události:
4.2.2011 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

 Vojta Linhart se poprvé rozkřičel 11..října 2017 v Čáslavi. Po narození se mohl pyšnit váhou 3550g a mírou 50 centimertů. Domů do Chotusic si ho odvezli šťastní rodiče Hana a Jan.
6

FOTOGALERIE: Právě jsme se narodili!

Parlamentní volby v sobotu v Kutné Hoře, budova kuželny.
31

OBRAZEM: Druhý den parlamentních voleb na Kutnohorsku

Lídr lidovců je v klidu, rodina ale ne

Kutná Hora – Není mnoho lídrů, kteří ještě nemají odvoleno. Jednička středočeské kandidátky KDU-ČSL, sociolog a poslanec Ivan Gabal, ale vše nechává na sobotu, kdy půjde volit s celou rodinou. Pátek strávil v Praze. A Deníku se svěřil, že po měsíci vstávání absentoval, takže volební skládačky vyrazil na Zličín rozdávat jen tým jeho spolupracovníků, který nazývá odvážnými kluky a holkami. I když sám na místě nebyl, ví, co se odehrávalo. „Zvládli rozdat 600 kusů; zájem asi roste a bude slušná účast,“ konstatoval.

Kutnohorsko volí! O hlasování je velký zájem

Kutnohorsko /FOTOGALERIE/ - Lidem není osud jejich země lhostejný. Alespoň tak to vypadalo podle slov členů volebních komisí v průběhu pátečního dne v Kutné Hoře.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Lidé dnes začnou volit své zástupce do poslanecké sněmovny

Kutnohorsko – Volební místnosti se otevřou po celém okrese již dnes ve čtrnáct hodin. Občané si tak budou moci zvolit své zástupce do poslanecké sněmovny. Zatímco v obcích bývají volební místnosti nejčastěji na obecních úřadech, najdou se i netradiční místa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení