Nový stavební zákon počítá se zjednodušením úkonů ve stavebním řízení a s tím spojeným přesunem všech úkonů z „vesnic“ do měst.

„Ministerstvo pro místní rozvoj navrhuje, aby si každý, kdo potřebuje stavební povolení, mohl vyřídit veškeré náležitosti na jednom místě,“ uvádí jako jeden z důvodů mluvčí ministerstva Jana Jabůrková. Jde tedy tradičně o úsporu peněz. „Ve výsledku neušetří, protože budou stejně muset nabrat nové lidi,“ ohrazuje se starosta Zbraslavic Ondřej Havlovic s tím, že je kategoricky proti tomuto opatření. Přestože neexistuje oficiální seznam možných rušených úřadů a ministerští úředníci hovoří o takzvaných nevytížených úřadech. Na stránkách Spolku o obnovu venkova si mohou všichni už nyní přečíst, že by v případě zeštíhlování skončil kromě úřadu ve Zbraslavicích, také v Červených Janovicích, Vrdech, Záboří nad Labem a Žlebech.

Něco podobného se podle Havlovice podařilo zvrátit už před pěti lety. I nyní už podnikl společně se sdružením Místní akční skupina Lípa pro venkov potřebné kroky. Minulý týden rozeslali nesouhlasné dopisy do parlamentu a na řadu dalších institucí.

Podle zbraslavického starosty je totiž řada opatření zaměřená proti obyvatelům na vesnici. „Stavební úřad je přeci služba obyvatelům, stejně jako například svoz odpadků,“ zdůvodňuje své nesouhlasné stanovisko. Ročně přispívá stát na Stavební úřad ve Zbraslavicích zhruba 400 tisíc korun. „Obec doplácí z rozpočtu tak asi půl milionu,“ přiblížil Havlovic. Starosta se navíc obává toho, že se značně prodlouží získání stavebního povolení a zvýší počet černých staveb, neboť lidé nebudou respektovat úřední průtahy.