Letní počasí, které v posledním pracovním týdnu vystřídalo téměř předčasný podzim, s sebou přineslo sluníčko a radovánky u vody. Každá růže ale má své trny. Sebemenší námaha v tropických teplotách může vyvolat nevolnost nebo i tělesný kolaps. Prázdniny a možnost si lehnout si a nic nedělat mají ale většinou jen děti a studenti. Jak riziku kolapsů zaměstnanců předchází vedení firem?

,,V době vysokých letních teplot je samozřejmostí zvýšený přísun tekutin, což zařizuje oddělení hygieny. V případě extrémních veder jsou nařízené častější a delší přestávky. Máme tomu také přizpůsobená pracoviště. žádné kolapsy jsme nezaznamenali,“ uvedl personální ředitelspolečnosti ČKD Kutná Hora Karel Krenk.

Práci na otevřeném slunci si více než dost užijí hlavně zaměstnanci technických služeb a zemědělci.

„Podle organizačního řádu mají zaměstnanci od května do desátého září povinný pitný režim. Pravidelný přísun tekutin je zařízený barely s chlazenou vodou, které máme umístěné v hlavní budově. Mimoto vedoucí na jednotlivých pracovištích, podle svého uvážení, dávají přestávky. V letních dnech jsou častější,“ řekl ředitel Technických služeb Kutná Hora Miloslav Železný a dodal, že zaměstnanci jsou na práci na slunci zvyklí a k žádnému kolapsu nedošlo.

,,Máme dané směrnice a ty dodržujeme. Naši zaměstnanci jsou venku na slunci od rána do večera, proto máme hlavně u kombajnů dvoučlenné skupinky. Střídají se, přičemž jeden pracuje a druhý má chvíli k odpočinku. Dále mají v hlavní budově k dispozici zásobu čerstvé vody, pro kterou si mohou kdykoliv dojet,“ vysvětlil strategii červenojanovické firmy Agro Podlesí ředitel Antonín Šárovec.

V těch nejpříjemnějších podmínkách nepracují ani řidiči firmy Connex Východní Čechy. „V našich autobusech není možnost umístit ledničku. Navíc není chlazení nápojů ani doporučované. Podle lékařů nejvíce osvěží voda s pokojovou teplotou. Řidiči dostávají v místě startu balenou vodu, která chlazená není, jak je uvedeno v zákoně,“ prohlásil generální ředitel Jindřich Poláček.

Jaké máte zkušenosti s dodržováním pitného režimu na pracovišti? Vychází vám v tomto směru zaměstnavatel vstříc? Vyjádřete se komentářem v diskuzi nebo pošlete e-mail na adresu: redakce.kutnohorsky@denik.cz.

Irena Blahníková