Mnozí z vás už jistě zažili, jak se pes, kočka nebo jiný rodinný miláček probírá několik hodin po složitém operačním výkonu. Pro útlocitnější povahy nepříliš povzbudivý pohled.

Ale to rozhodně není jediný důvod, proč jsou starší metody anestezie, aplikace do svalu nebo nitrožilně, v některých případech méně vhodné.

„Inhalační anestezie je dělaná takříkajíc na míru, zvíře vdechuje anestetikum, které je možné přesně dávkovat a po přerušení prostě anestetikum vydýchá a probouzí se takřka vzápětí,“ vysvětlila Pavlína Pánková Váňová z Veterinární kliniky v Čáslavi.

Taková metoda mnohem méně zatěžuje organizmus a je vhodná speciálně pro starší a slabší zvířata.

„Kromě toho má přístroj několik druhů monitorů a umožňuje soustavně sledovat životní funkce pacienta. U některých dée trvajících operací se tato anestezie přímo doporučuje,“ dodala veterinářka.

Nutno říct, že anestezie novým přístrojem je poněkud dražší. Koncová cena se použitím této moderní, bezpečné a komfortní metody zvýší asi o jednu pětinu. Jak se ale někteří lidé shodli, za bezpečí a pohodlí zvířecích přátel snad ale není taková částka nijak přemrštěná.