Přišli o osminásobek těžby jednoho roku

Právě na území kácovské lesní správy smršť poškodila přes sedmdesát tři tisíc kubických metrů dřeva.

K nejhůře postiženým podnikům však patří Kolínská lesní společnost, která vlastní lesy v okolí Zbraslavic, tedy v oblasti, kde vichr udeřil s největší silou. Podle jednatele společnosti Františka Bálka bylo v lesích firmy poškozeno 20 tisíc kubických metrů dřeva, což odpovídá až neuvěřitelnému osminásobku roční těžby.

Dřevo se stává téměř neprodejným

„Navíc ke kalamitě došlo v nejméně vhodnou dobu, kdy jednak v poškozených porostech hrozí zvýšené nebezpečí napadení kůrovcem a navíc po řádění orkánů Kyrill a Emma je nadbytek dřeva. Jeho cena je tak velice nízká, takže nemůžeme počítat s tím, že se nám je podaří nějak slušně prodat,“ dodal Bálek s tím, že ztráty pro firmu tak budou obrovské.

Ostatní části okresu zasáhl vichr o něco méně, přesto jsou škody nevídané. „Poškození v našich lesích odpovídá zhruba osmdesáti procentům roční těžby,“ uvedl Stanislav Peroutka ze společnosti Městské lesy a rybníky Kutná Hora (MLR).

Nejdříve je nutné uvolnit lesní cesty

Základní úkol, který nyní před lesníky stojí, je zprovoznění lesních cest. „Je to nezbytné kvůli tomu, aby se na potřebná místa vůbec mohla dostat technika, kterou se bude dřevo po vichřici zpracovávat,“ vysvětlil Drahný.

Vzájemná pomoc je nyní zcela nezbytná

Výhodu mají v současné době lesnické firmy, které vlastní harvestor, tedy multifunkční stroj na zpracování dřeva. Kolínská lesní společnost je v tomto směru vybavena, do lesů může vyslat čtyři tyto stroje. MLR vlastní harvestor jeden. „Pracuje na dvě směny a navíc jej budeme půjčovat společnostem, které podobnou možnost nemají,“ uvedl Stanislav Peroutka.

Jen na dřevě přišla firma o deset milionů

O finančních dopadech pro státní lesy je podle Radka Drahného prozatím předčasné hovořit. „Finanční ztráty se dají vyčíslit teprve poté, až se podaří pro dřevo najít kupce,“ uvedl.

Podle Stanislava Peroutky utrpěla firma MLR jen na poškozeném dřevě ztrátu okolo deseti milionů korun.

Do lesa vstupujte jen v nutných případech

Lesníci také varují před rekreačním pobytem v lesích. „Přítomnost v lese, například houbaření, může být v současnosti životu nebezpečné. Kdo skutečně nemusí, ať do lesů raději nechodí,“ varoval František Bálek.