"Milionářem" se stal pětadvacetiletý Filip Toman z Klatov, který s přítelkyní Hanou Trojánkovou vyrazil do Kutné Hory obdivovat památky.

„Jsem tu poprvé a je to náhoda,“ komentoval své vítězství miliontý návštěvník Toman. Před příchodem do Vlašského dvora navštívili i chrám svaté Barbory.

Od prvního ledna 1996, tedy těsně po zapsání Kutné Hory na seznam UNESCO začala jednatelka kutnohorské průvodcovské služby Ivana Vopálková počítat návštěvníky.

„Na přelomu března a dubna jsem si všimla, že nám do milionu chybí asi sedmnáct tisíc návštěvníků. Od té doby jsme to pečlivě sledovali. Čekali jsme to v červenci i v srpnu a přišlo to nakonec prvního září. Takže jsem se až tak moc nespletla“ pochlubila se Vopálková.

Před samotnou prohlídkou Vlašského dvora, do kterého „milionář“ Toman vítězné vstupenky zakoupil, převzal od Ivany Vopálkové pamětní list, víkendový pobyt pro dvě osoby v kutnohorském hotelu, průvodcovské služby na prohlídku města s průvodcem a vstupy zdarma, večeři v místní stylové pivnici, stříbrný groš, upomínkové předměty Kutné Hory a knihu o Kutné Hoře, takže se mu návštěva památek rozhodně vyplatila.

„Včera byla nepříjemná pokuta, tak se to alespoň vyrovná,“ okomentovala s úsměvem výhru Tomanova přítelkyně Hana Trojánková.

Sezona pro nové návštěvníky sice ještě neskončila, ale už nyní Vopálková prozradila, že letošní byla lepší než loňská, především díky návratu ruských klientů.

„Češi zřejmě vyhledávají atraktivnější cíle, jezdí na hory a Kutná Hora pro české návštěvníky zřejmě není tak moc atraktivní,“ dodala k návštěvnosti Vopálková.

Zuzana Lebdušková

Prohlédněte si fotogalerii.