Projedete-li autem, jistě si všimnete, že každá z nich má svůj opravený kostel a posečený trávník a nechybí ani hasičská zbrojnice. Díváte-li se však pozorněji kolem sebe, nepřehlédnete drobnosti, které dohromady budí dojem, že jste v ráji.

Zvláště v letním období, kdy před každým domem kvete zahrádka, kdy jsou stromy obalené sytě zeleným listím, kdy se ve vzduchu mísí vůně čerstvě posečené trávy a bezu. Pokazit tenhle pohled můžou snad jen zástupy značek s uzavírkami a zátarasy. To je daň, kterou musí projíždějící i obyvatelé zaplatit za novou silnici bez výmolů, hrbolů a nezpevněných krajnic. Silnice vedoucí Vlkančí je totiž to jediné, na co si obyvatelé stěžují. Jinak tu mají vše.

Ve Vlkanči nic nechybí

Uprostřed obce stojí barevná základní škola s okny, které vyzdobily děti svými výtvory. Hned za ní je obecní úřad. Dominantou celé Vlkanče je kostel sv. Jakuba se hřbitovem, který je ukrytý ve stínu vzrostlých stromů. K nepřehlédnutí je i fara, která stojí v blízkosti kostela.

V obci je také obchod s potravinami a pošta. Vlkaneč se rozrůstá. Směrem na Přibyslavice vznikají nové parcely, na kterých se už staví.

Děti v mateřské školce mají nové moderní dětské hřiště s barevnou lanovou průlezkou, skluzavkou, houpačkami, pískovištěm i malou lezeckou stěnou.

Milovníci sportu můžou využít antukové a velké fotbalové hřiště. Problém nemají Vlkanečtí ani s dopravou. Jezdí nejen autobus, ale i vlak na hlavní trati Praha – Brno.

Z obyvatel vyzařuje pohoda a dobrá nálada. Aby taky ne. Je tu klid, čerstvý vzduch a okolní lesy přímo vybízejí k procházkám a houbaření. Však také proto je tato oblast tolik oblíbena chataři a cyklisty.

Zuzana Lebdušková