„Považuji to za strašné, za nezodpovědné, za něco, co jde proti normálnímu selskému rozumu,“ zlobil se poslanec Milan Urban (ČSSD). Podle něj kutnohorský útvar v minulosti už několikrát prokázal, že má své nezastupitelné místo v Armádě ČR. „Vojáci se osvědčili v mnoha situacích, například při povodních, sněhových kalamitách nebo opatřeních souvisejících s ptačí chřipkou. A tyto věci se mohou samozřejmě opakovat. Jsem zvědavý, kdo pak lidem bude pomáhat,“ řekl Milan Urban. Ten by nerad vojáky viděl jenom při zahraničních misích, ale armáda by měla umět žít přirozeným způsobem s civilním obyvatelstvem.

Urban se netajil tím, že se s kolegy pokouší zvrátit verdikt vlády, avšak ta prý nechce slyšet argumenty pro zachování kutnohorského záchranného praporu. „Nejhorší na celé věci je to, že se jedná o rozhodnutí od zeleného stolu. Vždyť paní ministryně Parkanová se u útvaru ani nikdy nebyla podívat, přesto se postarala o jeho likvidaci. Jak může například tvrdit, že vojenský areál se nachází uprostřed města? Opak je přece pravdou. Z celé záležitosti jsem nesmírně smutný, ale ještě to nevzdáváme, i když naděje se pořád zmenšuje,“ zakončil Milan Urban.

Jako ženu znalou místních poměrů mrzí rozhodnutí vlády i Olgu Zubovou (SZ), protože se jedná o užitečnou vojenskou jednotku. „Myslím si, že by se útvary, které plní svou funkci a mají své místo ve společnosti, rušit neměly,“ poznamenala Zubová s tím, že opatření musí zhodnotit ministr financí a ministryně obrany by měla obhájit svoji myšlenku a říct, na kolik to bylo nutné a jak to posílí státní rozpočet. Já důvody nemohu posoudit, navíc jsme se jako poslanci k tomu nemohli hlasováním vyjádřit. Některá rozhodnutí jsou prostě vládní, definitivní a sněmovna je nebude schvalovat,“ sdělila Olga Zubová.

Zástání měla vláda u poslance Pavla Bohatce (ODS), který se vyjádřil ve smyslu, že nejsme tak bohatý stát, abychom si mohli dovolit takhle široké spektrum záchranných útvarů. „Jejich funkci mají převzít bez omezení činnosti složky integrovaného záchranného systému, ale o tom se už mluvilo, pokud vím, někdy v roce dva tisíce. Podobné je to i v dalších členských zemích NATO,“ upozornil Pavel Bohatec.

Poslanci parlamentu se daným tématem vážně zabývali ve čtvrtek ráno, a to formou interpelace. „Ta asi zazněla do vzduchu, jelikož ministryně Parkanová nebyla jednání přítomna. Její odpověď zřejmě přijde písemně,“ dodala Olga Zubová.

Přepis interpelace najdete zde.