„Hady“ voličů proudily do domku manželů Haeringových, kteří poskytli své prostory jako volební místnost pro obyvatele městské části Dolní Žižkov, lidé se tísnili i v historické chodbě preghausu Vlašského dvora a „husto“ bylo též v zasedací místnosti kutnohorské zemědělské agentury, kde usedly hned dvě volební komise.

„Trošku jsme tu poklidili. Mají tu kamna i plynový sporák, mohou si kdykoli cokoli ohřát, ledničku jsem jim zprovoznila. Ani svůj hrnek si nemusí nosit!“ popsala se smíchem komfort volební komise Růžena Haeringová, majitelka místnosti na Žižkově, která v letních měsících slouží i jako „obývací pokoj“.

Kouzlo historických prostor vnímal teprve dvaadvacetiletý předseda volební komise v preghausu Vlašského dvora Jan Beneš. „Na podzim chci do volební komise znovu a budu rád, když to bude zase v preghausu,“ prozradil. Jak sdělil, na práci volebního komisaře ho přitahuje hlavně symbolický „podíl na chodu státu“.

„Zvláštnost této místnosti už si ani neuvědomujeme. Chodíme sem totiž už několik let,“ přiznaly naopak dvě zkušené voličky u vstupu do preghausu.

Doslova zasloužilou komisařkou je Karla Fialová, která usedla v jedné ze dvou komisí v místnosti zemědělské agentury. „Vždycky se sem těším. Setkávám se tu většinou se stejnými lidmi. Jsme dobrá parta, rozdělíme si úkoly a spolupráce funguje,“ pochvalovala si.

To složení druhé z obou komisí se podle předsedkyně Věry Pavlíkové dost obměnilo: „Letos jsou tu hodně mladí lidé, kteří s touto prací nemají zkušenosti. Ale dokázali jsme se sehrát. Důležité je, aby chtěli. A oni chtějí. To je hlavní věc.“

Hlavně se trefit do správné urny

Umístění jednotlivých volebních místností vyvolávalo nejrůznější reakce.

Zmíněná předsedkyně Věra Pavlíková například vyjádřila obavu, aby voliči vhodili lístek opravdu do té správné urny. „Ideální by bylo, kdyby každá z komisí měla svoji volební místnost. Takhle musíte voliče i hlídat. Může si od vás vzít lístek a jít ho hodit do té druhé urny. Takový lístek by byl samozřejmě neplatný. Takže musíte být opravdu jako ostříž,“ varovala.

Jen víc voleb, ať je hezky posekáno!

Naopak výše uvedená majitelka volební budovy na Žižkově v Kutné Hoře Růžena Haeringová si pochvalovala, že v rámci příprav na volby město nechalo posekat trávu okolo Vrchlice.

„Běžně to tady nechají sekat jednou za rok. Ale teď, když jsou volby na jaře i na podzim, to tady bude krásně vysekané dvakrát ročně,“ mnula si spokojeně ruce.

Aktuální volební výsledky najdete ZDE.