S parlamentními lavicemi se rozloučila Olga Zubová (Demokratická strana zelených) z Kutné Hory, která v letošních volbách již nekandidovala, a Pavel Bohatec (ODS) z Uhlířských Janovic, který na poslanecký mandát nedosáhl z osmého místa na kandidátce jen těsně – občanští demokraté získali ve středočeském kraji právě sedm křesel

Přesto, že se mu poslanecký mandát obhájit nepodařilo, je prý Pavel Bohatec s výsledkem voleb spokojen. Podle svých slov ze dvou důvodů – protože si voliči uvědomili, že v současné situaci jsou zapotřebí úsporná ekonomická opatření, a za druhé proto, že nenastal volební pat.

A jaký bude osud Pavla Bohatce po jeho odchodu z poslanecké sněmovny? „Mandát mi vyprší třetího června. Potom se budu hlásit s největší pravděpodobností u svého zaměstnavatele, tedy u Krajské veterinární správy v Benešově,“ uzavřel loučící se poslanec, který pogratuloval úspěšným kutnohorským kandidátům Janu Klánovi (KSČM) a Milanu Urbanovi (ČSSD).

Sedmadvacetiletý člen Komunistické strany Čech a Moravy Jan Klán ze Záboří nad Labem se do sněmovny dostal jako třetí z trojlístku komunistických kandidátů. V parlamentu bude nováčkem.

Jediným politikem, který si poslanecký post udržel z minulého období, je naopak Čáslavák Milan Urban z ČSSD. Ten na rozdíl od Bohatce z volebního výsledku vzhledem ke ztrátě, kterou utrpěla jeho strana za uplynulé čtyři roky, příliš nadšen nebyl. Přesto poděkoval svým voličům. Dále okomentoval skutečnost, že na sociálně demokratické kandidátce jej coby lídra za pomoci preferenčních hlasů přeskočila volební dvojka, středočeský hejt man a poslanec David Rath. Oba muže totiž v minulosti provázely spory.

„Nemám problém s tím, že mě David Rath asi o šedesát hlasů přeskočil. To teď není důležité,“ řekl s tím, že jde prý hlavně o to, jak v povolebním uspořádání prosadit pokud možno maximum ze sociálně demokratického programu.