Většině z oslovených mladých pánů a slečen také příliš nevadí, že k volbám zatím nemohou. Poměrně jasnou představu ale mají o tom, jak by měl vypadat ideální politik. „Měl by být vzdělaný. A bohatý, a tím „imunní“ proti korupci. Měl by reprezentovat názor většiny,“ neváhal sedmnáctiletý Marko Rumpli.

Nejčastěji zmiňovanou vlastností, kterou nejstarší nevoliči u svých volených zástupců vyžadují, je inteligence. Na prvním místě ji jmenoval sedmnáctiletý Petr Franc i šestnáctiletá Anna Kubálková.

Petr i Marko považují za stěžejní pro své budoucí rozhodování volební program. Petr nemá obavu, že by byl pro politiky jen cárem papíru, který po volbách hodí do koše. „Věřím, že velká část programu se dodržuje,“ řekl.

Rozhodovací kritéria se liší u dívek a chlapců. Zatímco kluci by volili podle programu a sympatií, děvčata by se rozhodovala například podle svého zaměstnání či toho, jak početnou by měla rodinu. Tak odpovídala třeba sedmnáctiletá Markéta Neťuková.

Aby politik dělal něco „pro lidi“, je zase zásadní pro šestnáctiletou Nikolu Řandovou, která se přiznala k sympatiím k ČSSD.