Ke koupališti ve Vrdech, odkud se vyplouvalo, se dostavilo více než třicet plavidel, kolem šedesáti vodáků a několik čtyřnohých psích kamarádů.

Trasa vedla z Vrdů do Žehušic

Na akci všechny přivítal vodník Čochtan Doubravák alias Miloslav Čepek. „Vážená vodácká sešlosti, i letos se budeme řídit českými vodáckými zákony,“ úvodem pronesl Čochtan.

Zadáky, háčky a porcelány neopomněl seznámit s několika body Vodácké ústavy. Kormidelníkům je například zakázáno nechat se „sekýrovat“ od háčků a háčkové zase mají povinnost, aby zadáci, kotrčníci, kormidelníci dodržovali pitný režim za všech okolností, a proto háčkové poskytují z vlastních zdrojů nápoje českých pivovarů či lihovarů.

Ani tentokrát nechybělo slavnostní křtění háčků a nových plavidel. „Háčkům se při křtu nalije voda z Doubravy za krk, na klíč od řeky Doubravy složí krátkou přísahu a dostanou pádlem přes zadek. Dospělí to zapijí kořalkou a děti limonádou,“ řekla jedna ze zkušených vodaček Lenka Tůmová, která jezdí na vodu od dětství.

„Této akce se účastním už podvanácté. Vodáctví je pro mě takový relax, taková pohodička,“ dodala Tůmová.

Potom, co Čochtan Doubravák odemkl letos pošestadvacáté řeku Doubravu, posádky vyrazily na plavbu, která končila v Žehušicích v hospodě U Pádla.

„Původní trať byla delší, končili jsme až v Habrkovicích, kde jsme měli malou základnu. Trasa do Žehušic je dlouhá jedenáct kilometrů,“ uvedl Čepek.

Heslo letošního odemykání Doubravy znělo: Vodáci všech kategorií, spojte se!

Akci pořádal Vodácký klub AVZO Nové Dvory.