Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chtějí zrekonstruovat domy s pečovatelskou službou

Vrdy /FOTOGALERIE/ - Vrdy s místními částmi Dolní a Horní Bučice, Zbyslav, Skovice, Koudelov a Pod Vinicí leží šest kilometrů východně od Čáslavi pod úpatím Železných hor. Obcí protéká řeka Doubrava.

28.5.2010
SDÍLEJ:

Loučení s žáky.Foto: Archiv obce Vrdy

První písemná zmínka o Vrdech pochází z roku 1307 v zakládací listině Oldřicha z Lichtenburka. Ještě mnohem starší je však osada Zbyslav, připomínaná k roku 1131, která tak patří k nejstarším obcím čáslavského regionu. Aby byl výčet úplný, první zmínka o Dolních Bučicích je z roku 1279 a o Horních Bučicích při soupisu statků z roku 1514. Avšak archeologické nálezy doložené z okolí Vrdů datují zdejší osídlení již do mladší doby kamenné – neolitu.

Historický obraz obce byl podtržen oslavami 700. výročí první písemné zmínky o Vrdech v roce 2007.

U školy mají multifunkční hřiště

Obec do dnešní podoby vznikala od roku 1960. „Období až k dnešním dnům je protknuto úsilím o její moderní funkci a hezký vzhled,“ řekl starosta Vrdů Antonín Šindelář.

Od prvotní akce, kterou byla v padesátých letech podle slov Šindeláře výstavba jídelny základní školy, následovalo nespočet akcí, které daly obci současnou podobu.

„Lze z nich připomenout sportovní stadion ve Vrdech, Kulturní domy Vrdy a Horní Bučice, koupaliště, letní kino, rekonstrukci mateřské školy I a výstavbu nové školky II, tělocvičnu při základní škole a mnoho menších jako úseky kanalizace, komunikace a chodníky,“ vyjmenoval starosta Šindelář.
V dalším období vznikla kanalizace včetně čistírny odpadních vod, vodovod i prameniště. Obec se také plynofikovala a základní škola doznala dalších dvou přístaveb.

„Jen nedávno jsme vybudovali například bowling se saunou, dokončili jsme I. etapu koupaliště - úpravnu vody pro vlastní bazén, zateplili jsme školu a školku I. Postavili jsme také multifunkční hřiště u základní školy s běžeckou dráhou,“ doplnil dále Šindelář.

Obdoba hojně navštěvovaného dětského hřiště ve Vrdech bude ještě letos dokončena na farské zahradě v Dolních Bučicích.

„Základní škola s kvalitním učitelským sborem je dostatečně vybavena odbornými učebnami,“ dodal Šindelář. Právě v těchto dnech byla nainstalována interaktivní tabule za přispění finančních prostředků obce.

Je dokončena kanalizace a voda v Horních Bučicích a Zbyslavi. Celá obec, kromě části Zbyslavi, je plynofikována.

Plánují rekonstrukci střediska

Samostatnou kapitolou tvoří bytová výstavba. „V sedmdesátých a osmdesátých letech obec podporovala družstevní, především svépomocnou, bytovou výstavbu a dokladem toho je téměř dvě stě bytových jednotek,“ řekl Šindelář.

Změnou podmínek a požadavků občanů vytváří obec lokality pro výstavbu rodinných domků s úplnou technickou vybaveností.

Výstavba osmnácti rodinných domků na Sluneční je toho příkladem a v současné době jsou vytvořeny reálné předpoklady pro výstavbu dalších dvanácti rodinných domků při plně vybudované infrastruktuře.

Také oblast sociální a zdravotní byla a je terčem zájmu obce. Zdravotní středisko a domy s pečovatelskou službou jsou toho dokladem.

V současné době Vrdští plánují rekonstrukci těchto objektů tak, aby byla jejich energetická náročnost snížena na minimum a staly se pro nájemce, poskytovatele zdravotních a sociálních služeb, ekonomicky výhodnými.

Vedení obce si váží iniciativy občanů a na prvním místě oceňuje aktivity zájmových sdružení a spolků, kterých v obci pracuje mnoho, a všechny jsou obcí finančně podporovány. Jsou jimi Junák – svaz skautů a skautek, tělovýchovné jednoty Slavoj a Dynamo, sbory dobrovolných hasičů Vrdy, Dolní Bučice a Zbyslav, Občanské sdružení Za záchranu kostela Nejsvětější Trojice Zbyslav, jezdecký oddíl Ivahu, Místní organizace Českého rybářského svazu Vrdy, Myslivecké sdružení Doubrava, kynologická organizace.

Obec si pro letošní rok vytkla jako stěžejní úkoly zahájit intenzifikaci čistírny odpadních vod a dostavbu části kanalizace Vrdy v hodnotě téměř 40 milionů korun a zahájení uceleného systému likvidace bioodpadu v obci v hodnotě téměř šest milionů.

„Dále předpokládáme realizaci nové odpružené podlahy v tělocvičně a odpruženého povrchu na multifunkčním dětském hřišti. Samoúčelná není ani akce, kdy žáci naší školy vysazují v akcích Dne stromu alej z Vrdů do Skovic. Zde předpokládáme vybudovat cyklostezku s oddychovým posezením,“ předeslal Šindelář.

Kulturní a společenské středisko oslaví brzy 50 let

Kulturní klub ve Vrdech byl založen dvacátého února 1961. Vytvořily jej závody Kovolis, Montostav (Prefa), cukrovar, cihelna a JZD Vrdy. Klub pořádal hudební večery, zajišťoval divadelní hry, filmová představení a lidové akademie.

21. září 1968 byl v nově otevřeném kulturním domě zahájen první ročník kurzů tance a společenského chování pod vedením manželů Holanových, které si svoji tradici udržely dodnes.

Kulturní a společenské středisko v dnešní podobě dále organizuje volnočasové aktivity dětí a dospělých jako například jazykové a hudební kurzy, kurzy ručních prací, výtvarnou výchovu dětí a další.

Středisko oslaví brzy padesát let svojí existence.

V obci působí rybáři i myslivci

Dlouhodobě ve Vrdech působí Myslivecké sdružení Doubrava a Český rybářský svaz.

Prvně jmenované sdružení má nezastupitelnou funkci především v ochraně přírody a zvláště zvěře. Za léta se věkový průměr členské základny zvýšil a mladí si zatím do spolku cestu nenacházejí.

Podstatně lepší to mají rybáři. Dostatek rybářských vod a dosavadní zájem o rybaření je zárukou, že tento sport má v obci své místo.

Firmy vytváří pracovní místa

V obci mají zastoupení významné firmy vytvářející pracovní příležitosti místním občanům.

Dnešní Goldbeck Prefabeton na místě pily a Ethanol Energy na místě cukrovaru představují moderní závody na výrobu lehké prefabrikace a bioethanolu. V závodě Kovolis dnes působí Transelko CZ a firma Kars vznikla na místech bývalého mechanizačního střediska JZD, soukromé firmy Výrobny Cincibus.

Ve Zbyslavi obnovili staré tradice

Občanské sdružení Za záchranu kostela Nejsvětější Trojice Zbyslav se výrazně zapojilo do společenské a spolkové činnost. Společně s místní složkou hasičů obnovují tradice jako slavnosti májí a různá výročí. Sdružení na sebe však především převzalo úkol záchrany barokního kostela.

Letos se poprvé po dlouhé době našla parta, která uspořádala maškarní průvod v Horních Bučicích.

Již několik let maminky, členky Tělovýchovné jednoty (TJ) Slavoj a vrdští hasiči organizují dětský program, začínající odpoledne a končící zapálením „hranice čarodějnic“, opékáním masa a klobás a ohňostrojem. Hasičské spolky v podobě Jednotky požární ochrany (JPO) III ve Vrdech (rok založení 1884) a JPO V v Dolních Bučicích a Zbyslavi (rok založení 1891) představují potenciál, který například při povodních plní úkoly s profesionálním přístupem. Především Vrdští jsou zařazeni do hasičského záchranného systému s povinností výjezdu, podle operačního střediska k plnění úkolů na profesionální úrovni.

V minulosti to byl ze sportů především fotbal v obou TJ, který byl výrazným reprezentantem obce s účastí mužstva TJ Slavoj v I. A třídě a Dynama v I. B třídě. Zájmy mladých lidí se však časem mění i s vybudovanými podmínkami. „Dnes se nám musí líbit denně zaplněná tělocvična, velmi úspěšná reprezentace nohejbalu, jezdecký oddíl a mnoho dívek a maminek cvičících a tančících v tělocvičně,“ konstatoval starosta Vrdů Antonínem Šindelář. Hezký je podle jeho slov i pohled na pěkně udržovaný a využívaný tenisový stánek.

Místní skauti jsou vidět všude tam, kde se jedná o pomoc druhým. Připravují a realizují programy dětských dnů a nelze si již bez nich představit humanitární sbírky. Ale stále ještě je prostor pro mnoho aktivit, které zařízení v obci nabízejí. Po dokončení II. etapy koupaliště, která je již v projektu připravena, nabídne celý komplex sportovní a rekreační vyžití pro děti, mládež i dospělé, nejen v plavecké sezoně.

Místo události:
28.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Běh Dačického 12.
222

Běh je v Kutné Hoře populární. Podílí se i Dačického 12

František Hakl s trofejí pro mistry světa v malém fotbale, kterou s českou reprezentací vybojoval v Tunisku.

Zlatý šampion Hakl věří, že vítěznou atmosféru přenese i do Benátek

Krize krajské koalice dospěla na ostří nože. Silná slova mohou vystřídat činy

Střední Čechy – Vydrží, nebo lze očekávat změny? Řeč je o pevnosti aktuální středočeské koalice, v jejímž případě se zdá, že navenek vyvřelo dlouhodobější napětí. A vlastně i spory.

Odstartoval první ročník festivalu Start Fest

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Žádný začátek není snadný a v umění toto tvrzení platí dvojnásob, právě z toho důvodu vznikl festival Start Fest. Ten si, jak už je z názvu patrné, klade za cíl pomoci mladým umělcům odstartovat jejich kariéru. V Kutné Hoře se festival Start Fest konal poprvé v pátek 14. října v kutnohorském Planet Music clubu. Publiku se představilo několik kapel a svou tvorbu na společné výstavě odprezentovali také mladí fotografové.

Děti z mateřských škol se setkaly v Březové u Kutné Hory

Březová /FOTOGALERIE/ - Společné setkání dětí, rodičů i organizátorů projektu Putovní olympiády mateřských škol se uskutečnilo v sobotu 14. října v krásném prostředí zábavného parku Heroland, v Březové u Kutné Hory při příležitosti ukončení pátého ročníku projektu spolupráce, který realizuje MAS Lípa pro venkov společně s partnerskou MAS Zálabí.

Kutnohorští policisté hledají muže z kamerového záznamu

Kutná Hora - Kutnohorští policisté pátrají po totožnosti muže z kamerového záznamu v Kutné Hoře. "Osoba na fotografii z kamerového záznamu může poskytnout informace k případu podvodného jednání, ke kterému došlo v uplynulých dnech v Kutné Hoře. Svým svědectvím může přispět k dopadení pachatele, či objasnění tohoto případu," uvedla policejní mluvčí Vendulka Marečková.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení