Návštěvníci ale rozhodně nepřišli zkrátka. Mistři řemesla jim předvedli postup při porcování prasete. Nechybělo ani pár perliček ze zákoutí řeznictví, které dal k dobru. „Dříve se poráželi i dvou metrákové kusy, ale dnes je zájem o libové maso a tak se poráží ještě mladí vepři kolem sto deseti kilo,“ přiblížil. A jaké, že je tajemství špekáčků, jejichž původ si usurpovali sousedé ze Slovenska? „Dříve se dělali také takzvané huřty. Jejich skladba byla méně náročná,“ vysvětlil. Původně také vážil špekáček padesát gramů, ale později se dělali i těžší. Ale vždy museli mít tu správnou hmotnost. Právě díky této přesnosti se chlubili řezníci, že znají vojenské tajemství. „Vojáci totiž dostávali dva špekáčky a oni si tak snadno mohli spočítat, kolik je v kasárnách vojáků,“ vyprávěl mistr řezník.

Prohlídka pivní výroby

Protože se slavnost konala na nádvoří pivovaru, tak nechyběl ani zlatavý mok, který tekl proudem. Každý návštěvník měl totiž v rámci vstupenky nárok na dvě piva. Mohl se pak zároveň podívat, jak se tento nápoj v pivovaru vyrábí. Prohlídku vedl sám ředitel a sládek Jan Hejra. Ten prozradil návštěvníkům, že se chystají vyrábět nealkoholické pivo. Pro některé byl také překvapením fakt, že společnost Drinks Union jednadvacetiprocentní pivo, které však je pouze na export.

Zábava byla v plném proudu

Vítr sice bral pivařům pěnu z kelímků a občas i trochu zapršelo, ale dobrou náladu pomáhalo udržovat trio Čupr Báby, které svými staročeskými písničkami roztancovalo publikum. Jedlo se a pilo. Lidé si pak ještě i doma mohli pochutnat na jelítkách, jitrnicích, prejtu, gulášku a dalších vepřových specialitách. Po všem masném a masitém jistě přišla vhod i medovina. Styloví stánkaři pak nabídli Kutnohorákům i babské koření, preclíky, keramiku a ukázky kovářského řemesla.