To jsou výsledky exkluzivního průzkumu Deníku provedeného mezi 1 400 dětmi po celé republice. Z výsledků vyplývá, že rozsah dětských zážitků a jejich vyhodnocení, co bylo pro ně to nej, je značně široký. Promítá se tam i uplynulé prázdninové období.

„Mým nejlepším zážitkem bylo udobření s kámoškou, se kterou jsem se pohádala. To byl super pocit,“ řekla osmačka Barbora Šturmová. „Pro mě to byly tři týdny strávené o letních prázdninách u dědy a babičky,“ uvedla spolužačka Lucie Lejnarová. „Navíc jsem tam pomáhala a dostala čtyři sta korun, šetřím si na MP3,“ dodala. „Potkala jsem na koupališti v Kutné Hoře krásné kluky, vyměnili jsme si čísla mobilů, to bylo zatím to nej,“ dělí se o dojmy Lucie Pazderová.

Nejhorší zážitky

Pravdou je, že některé děti mají problém konkretizovat svůj nejhezčí zážitek. Téměř patnáct procent uvedlo, že neví. Ještě obtížněji se pro ně jeví otázka z opačného pólu. Téměř čtvrtina dětí neví, jaký je jejich nejhorší zážitek. Školáci nechtějí vzpomínat na úrazy, nehody, pobyty v nemocnici a úmrtí v rodině. S nimi má třetina dětí spojen nejhorší zážitek.

„Pro mě je teď ze všeho nejhorší, že začala škola, to je hrůza,“ postěžoval si Tomáš Krososka. Dívky vracejí diskusi na zem. „Nejhorší jsou nehody. Když se vyboural taťkův kamarád na motorce, to bylo fakt špatný,“ vyprávěla Barbora Šturmová. „Vzpomínám si, když jsme byli na výletě v ZOO, tak tam před námi spadla opička, zůstala ležet. Vypadalo to, že je mrtvá. Už bych nic podobného nechtěla zažít,“ přidala se Lucie Lejnarová. Jejich kamarádka Brbora Marečková si postěžovala, že pro ni je zatím nejhorším zážitkem marná diskuse doma. „Naši mi nechtějí povolit EMO styl. Nakoupila jsem si věci a rodiče mi úplně všechno vyházeli. Přitom mě se to hodně líbí, ale nějak se mi nedaří je přesvědčit,“ dodala smutně Barbora.