Bujaré veselí spodstatně větším zapojením pyrotechniky než vpředchozích letech provázelo vítání roku 2008. Ve městech a větších obcích se o oficiální světelné efekty postaraly radnice, obyvatelé však ani vmenších vesnicích při soukromých oslavách nezůstávali pozadu. Neblahým následkem toho, co lidem přináší pobavení, byla ksmrti vystrašená zvířata a někteří majitelé, kteří si půlnoční ohlušující radovánky odpustili ve snaze ochránit zvířata před strachem zoslav sousedů. Psy, kteří se vyděšeni petardami zaběhli, řešili policisté například ve Zbraslavicích, Církvici, Malešově a dalších místech.

Nepříjemné zážitky přinesl Silvestr i některým lidem. Zhruba dvacítka jich skočila na chirurgické ambulanci, znichž dva museli dokonce zůstat vnemocnici. Podle kutnohorských zdravotníků to ale nebylo příliš ve srovnání sjinými Silvestry. Vesměs se jednala o méně závažná zranění jako vymknutý kotník, zhmožděné koleno, vyhozené rameno, ale někde i zlomeniny. „Vyjížděli jsme k napadení osmnáctiletého mladíka v Kutné Hoře. Lékař měl u pacienta podezření na zlomený nos. Po ošetření byl pacient předán na místní chirurgické ambulanci," uvedla Tereza Janečková ze středočeské záchranky. „Na to, že od půlnoci musí lidé za ošetření hradit regulační poplatek, se tváří všelijak. Ale zatím všichni zaplatili nebo dostali složenku,“ poznamenala lékařka chirurgické ambulance.

Ačkoli se to vnižších polohách regionu právě kolem silvestrovské půlnoci začalo na silnicích klouzat a ve vyšších polohách chumelit, policisté zaznamenali během noci jedinou dopravní nehodu, při níž kdosi narazil do podezdívky domu a ujel. „Veselo“ ale měli stradičními silvestrovskými výjezdy, jako například asistence u opilé ženy vPerštejnci, která nebyla zraněné, ale agresivní vůči svému okolí, vyjížděli do Zbraslavic, kde rozjařená společnost pod vlivem alkoholu házela lidem petardy až na dvůr, vNeškaredicích se zase žena bála opilé mládeže, která těsně před půlnocí převracela popelnice a zvonila na domovní zvonky. Jiné zvuky se vté chvíli linuly zpod vánočního stromu na Palackého náměstí vKutné Hoře. Mladý muž se tu dal do zpěvu, jenže kolemjdoucího jeho melodie patrně příliš nenadchly, tak mu jednoduše dal pěstí a rvačka byla na světě. Popůlnoční atmosféru neusnesla pod vlivem alkoholu jednatřicetiletá žena zmalé vesničky u Vrdů, která si pořezala předloktí pěti ranami. Její zranění bylo ale lehkého charakteru, takže byla jednorázově ošetřená a nedostala ani neschopenky. VCírkvici se zase dva účastníci jali na Silvestra dořešovat dopravní nehodu, kníž došlo před více než měsícem. Poněkud se nepohodli, a tak jeden prokopl kapotu „protivníkova“ Suzuki.

Prohlédněte si fotogalerii obřího, čtvrtmilionového ohňostroje, kterým rok 2008 uvítaly Zbraslavice. „Paráda“, „Bomba“, „Nádhera“, ale i „Peklo“, tak charakterizovali obyvatelé čtvrthodinový doslova souboj hudby, světelných efektů, ohlušujícího rachotu a dýmu, linoucího se známěstí. Naším Deníkem avizovaná popůlnoční událost přilákala do středu obce davy lidí. A nejen tam. Že se vokolí něco chystá, bylo znát ve vesnicích i několik kilometrů odtud podle skupin lidí, směřujících na vyvýšená místa, aby dobře viděly na kouzla pyrotechniků, kteří dokázali tmavou noční oblohu, zníž se sypal sníh, proměnit vohromující jeviště pro světelnou show. Samozřejmě ani Čáslav nebo vlastní Kutná Hora se nemohla nechat zahanbit a pro své obyvatele uspořádala půlnoční světelné divadlo, spojené zároveň se setkáním lidí v centru města, novoročními gratulacemi, zapalováním prskavek a neodmyslitelnými přípitky.