Jednu takovou si naplánovali na čtvrtek i ve Zbraslavicích. Oslavencem byla zdejší mateřská škola vybudovaná na sklonku minulého století. Zadarmo a brigádně, jak bylo v těch dobách zvykem.

„Školka byla postavena v akci Z v roce 1980, to jsem byl ještě mladý kluk a taky jsem si tady oddělal svoje“ zavzpomínal s úsměvem současný Zbraslavický starosta Ondřej Havlovic.

„Zbraslavičtí chodili stavět rádi už proto, že bylo slíbeno, že ti, kdo si odpracují hodiny, budou mít přednost při přijímání dětí do školky. Problém byl, že tehdy měla budova rovnou střechu, kterou začalo později zatékat, a to nás trápilo až do roku 2008, než se podařilo sehnat peníze a postavit střechu sedlovou,“ doplnil Havlovic.

Oslavy vypukly už brzy ráno. V osm hodin začal den otevřených dveří.

„Pro návštěvníky jsme v přízemí připravili fotogalerii s archivními i současnými fotografiemi, dokumentujícími historii školky a mnoho z toho, co s dětmi podnikáme. Naplánovaný máme i jarmark, kde jsou ke koupi věci, které vyrobily děti samy, nebo s pomocí rodičů. Výtěžek z prodeje poslouží k nákupu hraček,“ přiblížila dopolední část slavnostního programu ředitelka školky Iva Kapková.

Odpoledne na děti čekaly ještě nejrůznější hry a soutěže a celý narozeninový den zakončilo opékání buřtů.

Ještě před tím si ovšem předškoláci vychutnali slavnostní oběd. Řízek a okurkový salát ze školní kuchyně jim servírovala i Dana Černohlávková. Ta do nové školky nastoupila právě před třiceti lety jako uklízečka.

„To víte, že za ta léta se spousta věcí změnila, moderní vybavení, ať už nábytek, nebo hračky, a vůbec všechno, jenom ta práce je pořád stejná. Když jsem nastoupila, byla ale jiná doba, všechno bylo nalinkované, to smíš, to nesmíš. Dnes je to mnohem příjemnější,“ shrnula stručně žena, která se zbraslavickou školkou spojila velkou část života.

Jako školnice totiž působí Dana Černohlávková v mateřince dodnes.