Znamená to, že se žloutenky vůbec nemusíme obávat? To rozhodně nikoliv! Vzhledem k tomu, že tato forma onemocnění se v minulých letech vyskytovala pouze ojediněle, navíc se většinou jednalo spíše o nákazu importovanou ze zahraničí, je určitě vhodné si připomenout základní charakteristiky tohoto onemocnění.

Jedná se o akutní onemocnění charakterizované chřipkovými příznaky, teplotou, bolestmi břicha, nechutenstvím, tmavou močí a světlou stolicí. Může, ale nemusí, dojít k zežloutnutí kůže. Ztráta kondice a únava mohou nakaženým znepříjemňovat život po několik měsíců. V některých případech (obzvláště u dětí) se příznaky nemoci vůbec neobjeví. Tito lidé tak mohou žloutenku přenášet, aniž by o tom věděli. K přenosu nákazy dochází i v důsledku opakovaného použití injekčních jehel, jednu z nejvíce ohrožených skupin tvoří proto drogově závislí. Nemocný vylučuje původce onemocnění stolicí.Příčinná léčba žloutenky typu A neexistuje. Léčebný režim přitom může být pro pacienta časově, psychicky i fyzicky náročný. Je spojen s několikatýdenní hospitalizací a potřebnou izolací, opakovanými odběry krve a nutností několikaměsíčního přerušení sportovních či profesních aktivit.

Jak se účinně chránit?

„Základní preventivní opatření k zabránění vzniku onemocnění vyplývají ze způsobu přenosu. Je nutné zejména úzkostlivě dodržovat osobní hygienu, zejména čistotu rukou, zvláště po použití toalety a před jídlem. Důležité je i dodržování správných hygienických návyků při přípravě tepelně nezpracovávaných pokrmů, například zeleniny, ovoce, salámů a podobně." radí Iva Domasová, vedoucí protiepidemického oddělení.

Bezesporu tím nejúčinnějším opatřením však zůstává očkování. Kompletní očkování spočívá v aplikaci dvou dávek vakcíny a je účinné již zhruba za čtrnáct dní po aplikaci první dávky, dle typu vakcíny asi dvanáct až osmnáct měsíců.

"Pokud je aplikována druhá dávka, účinnost vakcíny je zhruba deset let,“ dodává doktorka Domasová.

Očkovací vakcíny proti žloutence je možné zakoupit v lékárnách, ovšem pouze na předpis, je tedy nutné nejdříve navštívit svého praktického lékaře, který následně provede i aplikaci látky.

Ceny vakcíny se pohybují v rozmezí od 900 do 1600 korun, v závislosti na typu. Většina zdravotních pojišťoven v České republice svým klientům na očkování připlácí.

Jan Šmok