Nabídka na bezplatnou vakcinaci všech prvňáků, jejichž rodiče o to projeví zájem, nyní směřuje k ředitelům všech základních škol v kraji. „Žáky prvních tříd jsme na posledním zasedání bezpečnostní ra〜dy kraje vytypovali jako nejrizikovější skupinu z řad školáků,“ vysvětlil hetman Petr Bendl.

„Dosud byli v mateřských školách, kde jim paní učitelky se vším pomáhaly, a teprve přednedávnem přešly do základních škol, kde se od nich očekává určitá míra samostatnosti,“ upřesnil způsob výběru.

Pokud se školy ozvou s tím, že rodiče mají o bezplatné očkování svých dětí zájem, bude se dále jednat o tom, jak rozsáhlou akci zorganizovat.

Ve středních Čechách hygienici od května evidují jedenaosmdesát případů žloutenky, přičemž výrazně jich přibývá zvláště v poslední době. Ve vzdělávacích zařízeních se onemocnění zatím vyskytlo na Mělnicku, Benešovsku a na dvou místech v nejbližším okolí hlavního města. „Na Nymbursku se podezření na výskyt žloutenky nepotvrdilo; jednalo se o jinou diagnózu,“ řekl šéf krajské hygienické stanice Ivo Krýsa.

Pokud by krajské nabídky na bezplatné očkování využili všechny děti, jimž je určena, a také zaměstnanci školních kuchyní a jídelen, přišlo by to krajský rozpočet na pět a půl milionu korun.

A s bolem proti šíření žloutenky mají pomoci i další krajské peníze. Protože se hepatitida právem označuje za nemoc špinavých rukou, přispěje kraj školám, které spravuje, také výdaje za hygienické potřeby. A o dvě stě tisíc korun více také dostanou protidrogová centra, aby bylo možno očkovat lidi z rizikových skupin, pohybujících se na okraji společnosti.