Z počátku to vypadalo, že očkování proti žloutence začne v několika málo dnech. Není tomu tak, od zasedání bezpečnostní rady kraje uplynul skoro měsíc a neděje se vůbec nic.
Proč se neočkuje
Očkování doposud nezačalo ani v nejohroženějších lokalitách. Kde je tedy problém? Podle informací ze zdravotního odboru Středočeského kraje je nakoupeno dostatečné množství očkovací látky pro deset tisíc prvňáčků. Látka je již rozdělena mezi pobočky hygienické stanice a připravena k předání lékařům, kteří by měli provádět vlastní očkování školáků.
Praktičtí lékaři mohou až na základě seznamů vypracovaných školami oznámit hygienikům, kolik očkovací látky budou potřebovat. Seznamy ale zdaleka nejsou kompletní.
„Informaci o tom, jakým způsobem máme vypracovat seznamy jsme obdrželi až pětadvacátého září, odpovědět jsme měli třicátého. Poněkud šibeniční termín, ale všechno jsme stihli,“ řekla Libuše Štická z kutnohorské Základní školy Kamenná stezka.
Týdenní zdržení od zasedání rady měla na svědomí organizační jednání a zajišťování dostatečného počtu vakcín.
„V tuto chvíli máme seznamy z dvě stě sedmdesáti škol z celkového počtu pěti set. Zbývající školy mají možnost dodat údaje do čtvrtka. Poté vše uzavřeme a ihned začneme s očkováním. Školám, které seznamy nedodají, nebudeme schopni očkování z provozních důvodů zajistit,“ konstatoval včera mluvčí krajského odboru zdravotnictví Martin Kupka.
Epidemie žloutenky vypukla zhruba na počátku letošních letních prázdnin, původně v komunitě injekčních uživatelů drog v Praze. Poměrně rychle se rozšířila do okolí Prahy i mezi lidi mimo rizikové skupiny.
Dobrovolné očkování podmíněné souhlasem rodičů žáků dotčených škol vyjde kraj zhruba pět a půl milionu korun. Kutnohorsko, jako jeden z méně ohrožených regionů, by mělo přijít na řadu v druhé vlně očkování.