Tři restituenti odprodali objekt Zruči nad Sázavou v roce 2003 za částku třiadvacet milionů korun. Přilehlý park dostalo město k objektu jako bonus.

Odkoupení historického objektu však nebylo tak jednoduché.

Prodej se uskutečnil už za nynějšího starosty Martina Hujera. V dobách, kdy „vládl“ městu Jaroslav Jelínek, se už o odkoupení zámku jednalo.
Původní částka, za kterou chtěli restituenti zámek odprodat, byla téměř dvojnásobná.

První představa byla 40 milionů

„První představa byla kolem čtyřiceti až pětačtyřiceti milionů. Ovšem bylo logické, že bez dotace by na to město nemohlo sehnat peníze nikdy. A bylo by to nereálné,“ řekl bývalý zručský starosta Jelínek. Podle jeho slov tedy dál město pokračovalo v jednání s restituenty a také se zástupci ministerstva financí tak, aby město získalo nějakou dotaci.

„Byly zde i pokusy některých zastupitelů toto opustit s tím, že zámek bude potřebovat další investice a peníze spíš použít na stavbu úplně nové radnice,“ pokračoval Jelínek.

Nakonec se však podařilo vedení města při jednání cenu snížit na třiadvacet milionů.

Zastupitelé tehdy nehlasovali jednotně

„Podařilo se získat dvacet milionů korun od ministerstva financí, ale pouze na nákup. Na nic jiného se peníze použít nemohly,“ dodal Jelínek.

Zbývající tři miliony splácelo město postupně po dobu čtyř roků ze svých prostředků.

Při hlasování v zastupitelstvu tehdy nepanovala jednota. „Co si pamatuji, tak čtyři zastupitelé pro projekt nehlasovali,“ vzpomínal Jelínek.

Podle zkušeností Jelínka je dobré, že zámek získalo do vlastnictví město.

„Ze zkušeností víme, jak by to mohlo dopadnout, kdyby zámek získal někdo další. Objekt mohl chátrat dál a nový majitel také mohl uzavřít průchod přes park, a tak by uzavřel průchod mezi novou a starou částí města,“ uzavřel.

Jak náročné bylo prosadit nákladnou rekonstrukci objektu a přilehlých ploch?

„Musím říci, že máme rozumné zastupitelstvo i radu. Ze začátku jsme zariskovali s penězi do projektové dokumentace, ale tohle riziko jsme podstoupili, a teď je vidět, že to byla správná cesta,“ řekl nynější zručský starosta Martin Hujer.