Odchod kutnohorské poslankyně Olgy Zubové ze sněmovního klubu Strany zelených není zase až tak velkým překvapením, byť podle jejích slov ještě v sobotu ráno, před zasedáním republikové rady, na kterém se vzdala funkce předsedkyně, o takovém kroku neuvažovala.

„Zjistily jsme, že už nejsme schopny plnit slib, který jsme daly našim voličům. I v tak vydiskutovaných tématech, jako je například brdský radar, nemáme na hlasování jednotná stanoviska. Nejsme schopny dostát svým slibům,“ řekla novinářům kutnohorská rodačka při společném vystoupení s kolegyní Věrou Jakubkovou, která zelený klub opouští také.

Úvahy o odchodu ze sněmovního klubu nejsou úplně nové. Rozpory Olgy Zubové ze jména s předsedou Bursíkem jsou poměrně známou záležitostí.

„Byla to celá řada drobných reakcí, názorů, rozporů, které postupně budovaly ten příkop,“ vysvětlil Přemysl Rabas, předseda poslaneckého klubu Strany zelených.

Došlo k oslabení vládních řad?

Hodně se diskutuje o tom, zda odchod Olgy Zubové a Věry Jakubkové před parlamentním hlasováním o lisabonské smlouvě či státním rozpočtu může výrazně oslabit vládní řady. Zubová se ovšem stále cítí být poslankyní vládní koalice.

„Budu se samozřejmě nadále držet programového prohlášení vlády i koaliční dohody,“ uvedla nyní již nezařazená poslankyně.

„Co se týká Lisabonské smlouvy, je věc jasná, vyslovím se pro její schválení. O tom, jestli podpořím návrh státního rozpočtu, budu mít představu až po třetím čtení. Rozhodně se odchod z klubu neprojeví na mém postoji při hlasování,“ sdělila v nedělivečer Kutnohorskému deníku Olga Zubová.