„Tyto kolapsy bychom mohli dát do souvislosti s předvánočními nákupy, tlačenicemi v obchodech a ve frontách. Stále se ovšem jedná o mírný nárůst. Přesto nevylučujeme, že by mohlo do Vánoc dojít k dalšímu nárůstu těchto výjezdů,“ uvedla mluvčí středočeské záchranky Tereza Janečková.

Ke kolapsu může podle ní dojít přehřátím a dehydratací organismu (zejména pokud člověk chodí po vytopeném obchodním centru v teplém oblečení v kabátu a šále, nenajedený a žíznivý), únavou, stresem a vyčerpáním organismu. Rizikové mohou být také rychlé přechody ze zimy do tepla (především pro osoby s oslabeným imunitním systémem, kardiaky, astmatiky).

První pomoc při kolapsu:
Pokud někdo zkolabuje, vždy musíte nejprve zjistit, zda je daná osoba při vědomí. Oslovte pacienta, jemně s ním zatřeste, pokud nereaguje, postupujte jako v případě bezvědomí. Zavolejte záchrannou službu. Důležité je zjistit jestli daná osoba dýchá. Pokud nedýchá, zahajte oživování do příjezdu záchranné služby (masáž srdce a dýchání z úst do úst). Pokud člověk dýchá, ale je stále v bezvědomí, zkuste mu v poloze na zádech zvednout dolní končetiny, takzvaná protišoková poloha (tím se mu nahrne krev do mozku). Pokud se pacient probere, jedná se pravděpodobně o méně závažný kolapsový stav při poklesu tlaku, například z horka nebo vyčerpání. Doporučuje se však vyšetření zdravotníkem, který by vyloučil závažnější příčinu kolapsu. Rizikem mohou být i nejrůznější zranění, které si člověk může pádem způsobit – tržné rány, zhmožděniny, otřesy mozku atd.

„Doporučujeme lidem, aby byli před svátky rozumní, vyvarovali se předvánočním stresům a nákupům na poslední chvíli a spíše si užívali klidu a pohody. Důležité je rovněž dodržovat pitný režim," dodala Janečková.