Takhle totiž stále ještě existují případy, kdy vedle sebe bydlí sousedi a každý platí jinou cenu. „V Kutné Hoře máme takové případy,“ uvedla Jitka Gregorová z bytového oddělení městského úřadu. Jde však o zrekonstruované byty. Postupným zdražováním se ceny srovnají. „Tím se trh
s byty napraví, bude standardní a v nějakém čase se ustálí,“ dodal starosta.

Do roku 2010 by v Kutné Hoře mělo regulované nájemné dosáhnout běžné tržní ceny. K tomuto okamžiku spěje postupné navyšování ceny. „Pokud město využije maximální možnou hranici, tak zůstanou v tom roce už jen dvě kategorie bytů,“ uvedl starosta Ivo Šalátek. V první by uživatelé bytů měli platit měsíční nájem 53,2 korun a ve druhé kategorii, takzvaných bytů se sníženou kvalitou, pak zaplatí 47,88 korun.

Město však už dnes pronajímá zájemcům byty i za tržní nájemné. „Jeho výše závisí na lokalitě a jestli je byt po rekonstrukci,“ upřesnila Jitka Gregorová z bytového oddělení Městského úřadu v Kutné Hoře. Tam uspěje zájemce s nejvyšší nabídkou.

I v Čáslavi hodlají využít možnosti zvýšit regulované nájemné. „Na programu rady to zatím není, ale když tady ta zákonná možnost je,“ sdělil včera Deníku místostarosta Jaromír Strnad. O zvyšování ještě nejednali radní ve Zruči nad Sázavou, ani v Uhlířských Janovicích. „Zvyšovali jsme ho vloni,“ konstatoval tajemník uhlířskojanovické radnice Václav Marhan.

Zvyšování se samozřejmě lidé brání. „Jako důchodce na nájem mít nebudu, když nebudu pracovat. Když zvedají nájem, tak mají zvednout i důchod,“ zmínila jednašedesátiletá dělnice Anna Kořínková z Kutné Hory. Růst nájemného se nedotkne domů zvláštního určení. „Netýká se to bytů postavených se státní dotací po roce 1993. Tam je to nájemné postavené jinak,“ potvrdil Ivo Šalátek.

Co si myslíte o dalším zvyšování nájemného v obecních bytech na Kutnohorsku?

Lukáš Tvrdý, 21 let, kuchař:
Já bydlím ještě s rodiči a ten nájem se dá zvládat. Ale zvýšení ceny je samozřejmě vždy problémem.

Lukáš Zeman, 28 let, podnikatel:
Bydlím ve vlastním baráku, takže o nájem se nestarám. Spíš to postihne starší lidi, kteří berou důchod.

Andrea Lázňovská, 36 let, kadeřnice:
O nájem se moc nezajímám, protože bydlím ve vlastním domě, ale domnívám se, že každoroční zvedání nájmu je zbytečné.

Jitka Strnadová, 35 let, kadeřnice:
Nechápu, proč nájem neustále zvedají, když na penězích nepřidávají. Mě se to sice netýká, ale občas je to nespravedlivé.

Otakar Plesník,57 let, podnikatel:
Já souhlasím s navýšením nájmu, přece jen musí město nějak vydělávat, takže je to v pořádku.