K vidění tam nejsou jen panenky, ale také kamarádi medvídci, kočárky, kuchyňky a pokojíčky, autíčka, pohádkové knížky… zkrátka vše, co patří k nejkrásnějšímu období lidského života, dětství.

Každý návštěvník, jak mladý, tak i senior si zde určitě tu svou nejoblíbenější hračku najde. Depozitář se každým rokem zvětšuje, protože členky klubu dokážou opravit i staré poškozené panenky, které lidé přinášejí, nebo zhotovují panenky zcela nové, své autorské.

Členky klubu navštěvují mezinárodní výstavy, aby byly neustále v obraze jaký trend je v oblasti výroby hraček zrovna aktuální. Již několik let šijí panenky pro UNICEF.

Exponátů už je tolik, že kromě stálé expozice ve Zruči nad Sázavou si mohou členky klubu dovolit pořádat další výstavy. A tak se před čtyřmi lety zrodil nápad zapojit další místa v okolí a vznikla prázdninová hra nazvaná Pohádkové putování. Jejím smyslem je zaujmout celé rodiny, to znamená nejen děti, ale i jejich rodiče.

Letos se zapojila další posázavská města: Ledeč nad Sázavou, Týnec nad Sázavou, Rataje nad Sázavou, dále Trhový Štěpánov a Uhlířské Janovice. O hru byl velký zájem už při prvním ročníku, a proto není divu, že Klub panenky ČR za ni získal v roce 2017 právo užívat regionální značku Kutnohorsko.

Ke dvacátému výročí byl vytvořen dětský hrací koutek či zřízen salon pro prince a princezny. Členky připravují také výtvarné dílny pro děti i dospělé.

První dílna se uskutečnila již v květnu, kdy bylo možné si pod odborným vedením vytvořit panenku nebo miminko. Další dílna se připravuje na víkend 20. a 21. července, kdy se budou šít medvídci, a ještě na 17. srpna, kdy si účastníci budou mít možnost vytvořit opět panenky a miminka.

Mimo to jsou v nabídce střihy na panenky i medvídky, které si lze podle přiloženého návodu ušít doma.

Celá oslava vyvrcholí 14. září, kdy se ve Zruči nad Sázavou uskuteční Pohádkový ples. Opět přijede patronka celé hry, herečka, zpěvačka a moderátorka Bára Štěpánová a vylosuje nejúspěšnější cestovatele Pohádkové hry, kterým budou předány, jak jinak, než pohádkové ceny.

Jiřina Janatová