Pokud by se údaj na kroužku dal brát vážně, stal by se exot Karel tuzemským veteránem, protože zástupci pelhřimovské agentury Dobrý den zaevidovali v květnu letošního roku do České knihy rekordů „pouze“ jedenatřicetiletou korelu.

Co na věk korely říkají odborníci

Na úctyhodné stáří korelypanují rozdílné názory, ale odborníci se vesměs shodují na tom, že se tito ptáci dožívají v průměru patnácti let. „Dvojnásobný věk není typický, běžný, ale je možný,“ sdělil čáslavský veterinář Eduard Wagner a ve stejném duchu hovořil i kutnohorský chovatel exotického ptactva Miroslav Faltýn.

„Ze své zkušenosti vím, že korely se dožívají maximálně dvaceti let. Myslím si, že jmenovanému Karlovi jako mláděti někdo nasadil starší kroužek, aby ho po vylétnutí z budky poznal. Pan Bohaboj ho tak mohl klidně chytit jako třeba dvouletého,“ upozornila chovatelka Martina Štěrbová z Kutné Hory.

Karel se kamarádí s vrabci na dvoře

Před dvaadvaceti lety našli Bohabojovi korelu mezi kachnami na dvorku. Zrovna panovalo ošklivé počasí, a tak byla celá promočená.

„Ani mě moji dva synové nemuseli přemlouvat, abychom se jí ujali. Karel se velmi brzy stal miláčkem celé rodiny. Navzdory svému věku je pořád velmi čilý, těší se dobré kondici, rád poslouchá rádio, kamarádí se s vrabci a vlastně nikdy nebyl nemocný. Jednou dokonce přečkal krupobití, když jsem na něj jednou zapomněl a nechal ho v kleci venku. Dával se dohromady dva dny, ale naštěstí se z toho bez následků dostal,“ sdělil Josef Bohaboj, jemuž prošli rukama i zebřičky, andulky nebo papoušek senegalský. „Naučili jsme koreláka i mluvit. Častokrát za den tak od něj můžeme slyšet větu: Ty brďo,“ podotkl Bohaboj.

Chovatel z Kněže vůbec nečekal, že Karel dospěje do Kristových let. „Alespoň teď bude mít o týden dovolené víc,“ pousmál se Josef Bohaboj a vzápětí podal vysvětlení: „V dřívějších dobách platilo, že zaměstnanec, který oslavil třiatřicáté narozeniny, měl potom nárok na delší dovolenou. Patnáct pracovních dnů se navýšilo na dvacet.“

Recept na korelí dlouhověkostÚdajně třiatřicetiletý korelák Karel z Kněže u Zruče nad Sázavou si rád pochutná na prosu, tvrdém rohlíku, jablku, mrkvi či na zelených listech pampelišky. Naopak pohrdne slunečnicovými semínky. A právě tato skutečnost by mohla být významným faktorem jeho dlouhověkosti.

„Slunečnice obsahuje příliš mnoho tuku, který se pak negativně projeví na zdraví opeřenců,“ poznamenala chovatelka korel a rozel Martina Štěrbová z Kutné Hoře. „Lidé častokrát své miláčky překrmí. Tuk postupně obalí játra a exotičtí ptáci pak brzy uhynou. Obvykle se v těchto případech dožijí tří let,“ potvrdil uhlířskojanovický zvěrolékař Radek Mašín.