Stěhování tří a půl kilometru knih začalo v uplynulém týdnu, do konce dubna by pak podle starosty Kutné Hory Josefa Viktory (ANO) měla být knihovna kompletně přestěhovaná. „Práce pokračují i v okolí kolem knihovny a v ulici Krupičkova. Ta by měla být zadlážděná a mít nové veřejné osvětlení,“ řekl Viktora.

Hlavní budova městské knihovny v Husově ulici se uzavřela loni 23. prosince, pobočky v Malíně, na Kaňku a na sídlišti Šipší jsou však stále v provozu. Čtenáři byli vedením knihovny motivováni k tomu, aby si domů vypůjčili co nejvíce knih, které vrátí až v nových prostorách. „Tato výzva proběhla, podle mých informací se podařilo více jak čtvrtinu knihovního fondu rozpůjčovat. Já sám mám doma asi čtyřicet knih,“ uvedl místostarosta Kutné Hory Vít Šnajdr (Piráti).

Vznik nového moderního vzdělávacího centra s knihovnou patří k nejnákladnějším rekonstrukcím v historii Kutné Hory vůbec. Celkové náklady se podle starosty vyšplhají na 142 milionů korun. Městu se na rekonstrukci současně podařilo získat největší jednorázovou dotaci v dějinách, 124 milionů korun.