Městská knihovna Kutná Hora letos nabídla svým čtenářům možnost delší výpůjční doby na všechny knihy. Knihu si tak mohou lidé u sebe nechat až do 10. září a nemusí se tak stresovat, že odjedou na dovolenou a po návratu budou mít upomínku. „Někteří si tak zde půjčí třeba i deset knih najednou. Jiní například dvě až tři knihy a vrací se sem opět po týdnu pro další. Je to opravdu hodně individuální," řekla Martina Bičíková z kutnohorské knihovny.

Mezi knihy, které se v těchto dnech nejvíce půjčují, patří hlavně knihy odpočinkové, které si lidé berou s sebou na dovolenou. Stranou nezůstávají ale ani klasiky, nebo humoristické knihy. V kutnohorské knihovně navíc nyní zaznamenali i zvýšený zájem o mapy, cestopisy a průvodce. „To je jediná oblast z naučné literatury, která se přes léto půjčuje. Jinak si lidé půjčují hodně málo studijních materiálů," dodala Bičíková.

Kutnohorská knihovna má přes léto otevřeno vždy v pondělí a ve středu od 8.30 do 18 hodin. Oddělení pro dospělé funguje také každou sobotu od 8.30 do 14 hodin. Návštěvnost v půjčovní den se v oddělení pro dospělé vyšplhá přibližně na 120 čtenářů. V sobotu je to přibližně poloviční. „Záleží na počasí. Pokud je horko, lidé přijdou dopoledne, například do deseti hodin a odpoledne jich chodí již méně," doplnila Martina Bičíková. Čtenáři zde také ve dny, kdy není půjčovní den, využívají bibliobox. Přes prázdniny se také půjčují audioknihy, které si někteří oblíbili.

Ve dny, kdy zde knihy nepůjčují, se v knihovně věnují fondu. „Zaměřili jsme se na rozdělení sci-fi literatury, kterou jsme rozžánrovali na fantasy a sci-fi. Také jsme trochu přeřadili fond s verši. Některé z knih jsme museli dát do skladu či na půdu," podotkla Bičíková. Také zde probíhají práce, na které není přes rok čas. Myjí se police, knihy dostávají nové obaly.

Živo je v létě i v dětském oddělení, kde pravidelně nabízejí i doprovodné herní programy. I zde v návštěvnosti hraje velkou roli aktuální počasí. „Minulou středu pršelo, tak za celý den přišlo 40 dětí," řekla knihovnice Zdena Rytinová. Mezi knihy, které se v dětském oddělení půjčují nejvíce, patří Deníky malého poseroutky, Hraničářův učeň či knihy od Davida Walliamse.

V čáslavské knihovně mají v tyto dny také napilno. Od pondělí 25. července zde mají do 4. srpna dovolenou. Lidé si proto chodí nyní půjčovat knihy hlavně „do zásoby". I zde se půjčuje zejména oddychová literatura, různé detektivky, dobrodružné romány. Dámy nedají dopustit na knihy o lásce a občas se podle čáslavského knihovnického personálu objeví i studenti, kteří si půjčují již dopředu povinnou četbu do školy.

Přes rok mají čtenáři, kterých denně přichází i 80, limit na půjčení celkem 10 knih. V současné době jim knihovnice dovolují půjčit si i větší množství.

Přes prázdniny je k dispozici svým čtenářům i Městská knihovna Zruč nad Sázavou. Oddělení pro dospělé zde funguje po celé prázdniny v pondělí a ve čtvrtek, pro děti je pak otevřeno každou středu. I zde se půjčuje množstevně jiný druh literatury, než pro který si chodí čtenáři po celý rok. Podle zdejšího personálu chtějí všichni čtenáři vesměs literaturu oddechovou. V průměru si zručských čtenářů v každý den, kdy se přes léto půjčuje, přijde pro knihy „do zásoby" přibližně 80.

Početně navštěvovaná je i po dobu prázdnin knihovna v Uhlířských Janovicích. „U nás si chodí knihy půjčovat zejména více děti, protože mají prázdniny," řekla knihovnice z Uhlířských Janovic Renata Bartáková. Ta nechává i delší výpůjční dobu na celé prázdniny, aby se nemusely řešit kvůli dovoleným a dětským táborům upomínky. Uhlířskojanovičtí čtenáři si přes léto hodně půjčují knihy Haliny Pawlowské, nebo knihy od Jonase Jonassona, konrkétně je zájem o tituly Analfabetka a Zabiják Anders a jeho přátelé.

Návštěvnost je zde přes prázdniny různá. Lidé nejvíce chodí v úterý, kdy přijde přibližně za den 65 čtenářů. Renata Bartáková podotkla, že přes prázdniny si sem velké množství knih přichází půjčovat chalupáři. „Ti chodí pouze v letních měsících. Poté vrátí knihy, odjedou a přijedou si je ke mně půjčit až opět za rok," dodala uhlířskojanovická knihovnice. Tímto také počet čtenářů přes prázdniny narůstá. Chalupářů se do knihovny v Uhlířských Janovicích vrací přibližně padesát. „Půjčují si zde knihy chalupáři z přilehlého Mitrova a Janovické Lhoty, ale také z nedaleké Sázavy," doplnila knihovnice.