Podle očekávání se staronovým starostou Kutné Hory stane Josef Viktora (ANO 2011), posty místostarostů si rozdělí Vít Šnajd (Piráti) a Silvia Doušová (STAN - Šance pro Kutnou Horu). Devítičlennou městskou radu pak doplní Tomáš Pilc (Kutnohorská změna), Robert Otruba (KDU  ČSL), Štěpán Drtina (Piráti), Ivo Šanc (STAN - Šance pro Kutnou Horu), Jiří Kukla (ANO 2011) a Josef Kraus (ANO 2011).

„Smluvní strany, vědomy si své velké odpovědnosti za další rozvoj města Kutná Hora a odpovědnosti vůči občanům, uzavírají mezi sebou tuto dohodu, vycházející z politiky otevřenosti, informovanosti a spolupráce s cílem zajištění prosperity města Kutná Hora. Smluvní strany se zavazují usilovat o zachování životní úrovně občanů a vytváření podmínek pro harmonický rozvoj obyvatel všech generací,‘‘stojí v sedmistránkové koaliční dohodě.

V ní se strany zároveň zavázaly k tomu, že v průběhu volebního období 2018 - 2022 neuzavřou smlouvu nebo dohodu, byť neformální, s jiným politickým subjektem zvoleným do Zastupitelstva města Kutná Hora. „To ale neznamená, že pokud se opozice bude chovat konstruktivně, nebudeme s ní ochotni spolupracovat. Já stále preferuji širokou spolupráci napříč zastupitelstvem," uvedl starosta Kutné Hory Josef Viktora.

„Jsme rádi, že konečně došlo k nějaké dohodě. Koaliční smlouva hodně kopíruje náš program, takže budeme moci pracovat na tom, co jsme slíbili voličům. Je to pro nás velký závazek, který budeme muset obhájit jen prací, nikoliv slovy,“ řekl budoucí místostarosta a zároveň nováček v zastupitelstvu Vít Šnajdr. Zároveň doplnil, že Piráti po volbách jednali i s ostatními subjekty, k dohodě ale nedošlo.

Patnáctková většina

V sedmadvacetičlenném zastupitelstvu bude mít nová koalice většinu patnácti hlasů. Martin Hlavatý (Alternativa pro Vás) ji svým hlasem odmítl podpořit. Ustavující zastupitelstvo, kde bude nové vedení města oficiálně zvoleno, se uskuteční v pondělí 19. listopadu v 16 hodin v Městském Tylově divadle.

Do opozice by tak měl zamířit jak vítěz voleb Město pro lidi, které získalo pět mandátů, tak ODS, která získala čtyři mandáty. Na stranu opozice se pravděpodobně přidá i KSČM s dvěma mandáty, která už dříve prohlásila, že koalici bez vítěze nepodpoří.

„Je škoda, že nebyl využit potenciál, který nám nabídli voliči a že převládly osobní anymozity místo toho, abychom sestavili koalici tří vítězných stran s podporou menších subjektů. Koaliční smlouva, která vznikla, žádnou pozitivní změnu občanům města nepřinese,“ komentoval situaci lídr ODS Tomáš Havlíček.

Podle něj budou zastupitelé ODS i přes svou opoziční roli přicházet s návrhy a projekty, které by rádi prosadili. „Koalici a patnácti hlasech jako stabilní nevnímám. To je pro mě kolice s alespoň dvaadvaceti hlasy v sedmadvacetičlenném zastupitelstvu,“ doplnil Havlíček.