Nebezpečná je náhlá změna

Jak zdůraznila mluvčí, nejhorší dopad na zdravotní stav lidí má prudká změna počasí, nikoli vlastní vysoké teploty. I když ty především starším občanům také pohody nepřidají.
Ve velké míře mají horka negativní dopad na pracující. A to těch, kteří tráví den v kanceláři, i těch, jež pracují takzvaně v terénu. Pečovat o jejich pohodu by v takových případech měl především zaměstnavatel.

Zaměstnancům tekutiny? Jak kde

"Zajistili jsme pracovníkům dostatečný přísun tekutin,“ uvedl zástupce personálního ředitele společnosti ČKD Kutná Hora Jiří Skýva. „Provoz zatím nebylo nutné přerušit,“ dodala včera dopoledne bezpečnostní technička podniku Markéta Coufalová.
„Na stavbě musíme být od rána do večera, cítíme se opravdu příšerně,“ svěřil se i za své kolegy Alois Horáček, který provádí úpravu silnice na železničním přejezdu u Starého Kolína.
Úřednici v bance Evě Stránské se v horkých letních teplotách příliš dobře nepracuje. „Máme tu sice klimatizaci, ale ta je stará a funguje zhruba na čtyřicet procent,“ řekla Stránská, která navíc sedí pod střešními okny a v odpoledních hodinách se v hale banky tvoří něco jako skleníkový efekt.
Přitom navíc pracovnice nemohou nosit oblečení, která by odhalovala některé části těla. „Musíme nosit pořád stejné oblečení, žádné úlevy nemáme,“ přidala svou poznámku. Navíc tato banka ani svým zaměstnancům nedotuje tekutiny, a tak si pracovníci musí na vlastní náklady pití obstarat sami.
Nedýchatelno je také na plovárně v Kutné Hoře přímo v kuchyni zdejšího občerstvení. „Je to malá místnost, a když máme nával, tak je tu skoro nedýchatelno. Naštěstí už můžeme pořádně větrat, jelikož nám sundali ochranné sítě,“ řekla brigádnice Eva Votrubová.

Za co všechno může horko?

Podle mluvčí záchranky Janečkové mohou být mimo kolapsů horkem způsobeny i jiné incidenty, jako například bolesti na hrudi, cévní mozkové příhody nebo i dopravní nehody. „V těchto případech však můžeme pravou příčinu určit velmi obtížně,“ dodala Janečková.
Do této kategorie lze možná zařadit úraz řidiče kombajnu, který včera odpoledne utrpěl v Čáslavi u Vodrantů zranění dolní končetiny od lišty stroje. „Po ošetření byl transportován na chirurgickou ambulanci v Čáslavi,“ sdělila Tereza Janečková.