Mladá Boleslav, Kolín, Kladno, Příbram a Benešov. To jsou města, která ve středních Čechách přinesou spásu lidem, jež o víkendu či ve svátek rozbolí zuby. Začnou tam totiž fungovat stomatologické pohotovosti.

Najít tuto pomoc bylo přitom dosud v kraji nemožné. „Pohotovosti nikdo nezrušil, ale skončily kvůli tomu, že tyto služby nechtěli zubaři držet,“ vysvětlil ředitel záchranné služby Robert Zelenák. Například na Kladensku a Rakovnicku se zubaři kvůli zajištění pohotovostních služeb přímo rozhádali, v Kolíně zase ve věku 79 let zemřel lékař, který tuto péči zajišťoval, a ochotný nástupce se nenašel.

Nyní se však představitelé kraje domluvili se šéfem České stomatologické komory Jiřím Pekárkem, že zubařské pohotovosti budou obnoveny. V Mladé Boleslavi začne fungovat v objektu záchranné služby již tuto sobotu, v Benešově zahájí činnost v prvním čtvrtletí příštího roku. Ve zbývajících městech se mají pohotovostní služby rozjet během prosince.

„S lékaři jsme zatím jednali jen v některých regionech – věřím ale, že pochopí, že fungování povinnosti je nejen službou pacientům, ale bude prospěšné i jim. Fungování zubařských ordinací je totiž založeno na systému objednávek – a pokud lékaři ráno přijde deset bolestivých případů, nemůže se věnovat objednaným pacientům. Díky zajištění pohotovostní služby si tak stomatologové vzájemně vypomohou,“ vysvětlil Deníku Pekárek. „Navíc si myslím, že je to únosné. Ve středních Čechách působí 530 zubních lékařů, budeme mít pět pohotovostí a slouží se jen víkendy a svátky – tak to vychází jedna služba za rok,“ konstatoval s dodatkem, že ho ještě čeká složité vyjednávání. „Věřím ale, že se podaří,“ doufá.

Ochotu zubařů sloužit v pohotovostních ambulancích by mělo zvýšit také vylepšení jejich vybavení. Každá z oblastních nemocnic, pod jejichž křídly budou stomatologické pohotovosti fungovat, dostala z krajského rozpočtu na jejich vylepšení a dva miliony korun. „Ředitelé nemocnic jsou srozuměni s tím, že pokud to nebude stačit, musejí zbytek dokrýt z vlastních prostředků,“ připomněl hejtman Petr Bendl. Pekárek ale neočekává, že to bude nutné. „Za ty peníze by se daly pořídit hned dvě křesla slušné kvality, panoramatický rentgen, bez něhož je fungování pohotovosti v dnešní době nemyslitelné, i další technologie jako třeba odlučovač amalgamu,“ podotkl šéf stomatologické komory.