„Jako snad všichni ve školství doufám, že po úvodním testování se situace uklidní a škola bude moci fungovat co nejvíce normálně. Obecně zpřísněná hygienická opatření po návratu dětí z prázdnin bylo možné očekávat. Přísnější opatření pro ty, co odmítnou test, jsou logickým krokem, který se odvíjí od principu šíření viru. Věřím, že rodičům záleží na tom, aby se ve vzdělávání jejich dětí co nejdříve vrátily obvyklé podmínky a proto doufám, že tento případ mezi našimi studenty nenastane,“ uvedla ředitelka Církevního gymnázia Kutná Hora Zuzana Šimůnková.

S opatřeními ministerstva v podstatě souzní také ředitel Střední průmyslové školy v Kutné Hoře Josef Treml. „Provedení nařízení není špatné. S dodržením samozřejmě bude nějaká práce, ale nic, co bychom nezvládli. Co se týče zpěvu a cvičení, tak u nás nemáme hudební výchovu, tak to se nás netýká. U cvičení je to zásadní problém, ale nepředpokládám, že by se někdo z neočkovaných žáků, nenechal otestovat. Jen doufám, že nedojde k zavírání škol. Další výpadek prezenční výuky by měl velké dopady na vzdělanost naší mládeže. Naší hlavní snahou je být pozitivní na duchu, ne na covid,“ uvedl ředitel.

To na jiné kutnohorské základní škole pravidla daná ministerstvem sice respektují, zároveň ale poukazují na možná úskalí. „Děti, respektive jejich rodiče, kteří odmítali testování, odmítali zároveň i povinnost ochrany nosu a úst. Pokud se stanoví, že absence žáků z důvodu odmítání těchto opatření nebude nadále omlouvána, bude se tato problematika muset řešit individuálně. Jenže s kým přímo s ministerstvem školství či s OSPODem? - uvidíme,“ řekla ředitelka Základní školy Kamenná stezka Andrea Melechová Ruthová. A zdůraznila, že by se nerada opět stala terčem útoků ze strany některých rodičů v souvislosti s nařízenými opatřeními, jako tomu bylo na konci uplynulého školního roku.

Ve zručské základní škole znovu přistoupili k metodě PCR testů ze slin. V minulém školním roce se jim totiž osvědčila. „Díky nim bude frekvence testování nižší a také jsou plivací testy pro žáky příjemnější než se vrtat tyčinkou v nose,“ uvedla ředitelka základní školy ve Zruči nad Sázavou Ivana Stará.

Ředitel kutnohorského gymnázia Jiřího Ortena Vladislav Slavíček zase spoléhá na velkou proočkovanost studentů. „Ostatní budou pravidelně testováni, takže si myslím, že zákaz zpěvu a tělesné výchovy nás mine,“ uvedl.