Zahájení konference se ujal rektor kutnohorské vysoké školy Ján Liďák, který zdůraznil, že škola pořádá tuto konferenci jež podesáté. Letošní konference nese téma Aktuální problémy současného světa: politika, ekonomika, společnost. „Tématem chceme upozornit na současnou problematiku ve světě i co se týče ekonomického a politického systému. Ten svými důsledky ovlivňuje směřování mezinárodního společenství a pozici i význam jednotlivých států," řekl Liďák.

Přieli i zástupci z Ruska

Konference se například účastní David Šanc, proděkan Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni nebo rektor Vysoké školy evropských a regionálních studií v Českých Budějovicích Lubomír Pána. Ze zahraničních hostů jsou nejvýznamnější Jevgenij Safonov a Sergej Kirsanov z Ruské státní humanitní univerzity v Moskvě. Ti budou přednášet dnes od 10.15 hodin na téma perspektivy rozvoje informačních procesů v moderním bydlení a komunálních službách města. Odborníci ze Slovenska dorazili z vysokých škol v Bratislavě, Trnavě nebo Košicích.

Přednášky, které se konají po celé dva dny konference, se týkají migrace, ochrany lidských práv nebo problematiky bezpečnosti, především pak bezpečnosti Evropy v kontextu ukrajinské krize.

Ředitelka Galerie Středočeského kraje Jana Šorfová řekla, že je velmi ráda, že se v GASKu propojí umění a vzdělání, protože spolupráce na této úrovni může být úspěšná. Podobný názor zastal i starosta města Kutné Hory Martin Starý. „To, že se nám povedlo dostat vysokou školu do Kutné Hory, je skvělé. Já doufám, že nezůstane jen u jedné a že v budoucnu se vzdělávací a vědecké instituce v Kutné Hoře rozrostou," řekl.

Dobré vztahy se Slovenskem

Speciální hostem prvního dne konference byl Peter Weiss, velvyslanec Slovenska v České republice. „Téma konference je aktuální, protože svět se rozpíná a je v mnoha konfliktech. Experti na mezinárodní vztahy si kladou otázku, jestli vůbec zvládneme akceptovat tyto změny," řekl.

Poté také prozradil něco o tom, že státy České a Slovenské republice závidí. „Mojí kolegové z jiných zemí se mě často ptají na to, jak je možné, že se Československo rozpadlo tak v klidu a bez krve a ne jako Jugoslávie," prozradil. „Podle mě by to měl být vzor budoucích mezinárodních vztahů a politické zralosti obou národů. Já rád říkám, že je to jako po rozvodu, kdy se mezi partnery často vztahy zlepšují. Slovensko-české a Česko-slovenské vztahy jsou na velmi dobré úrovni," dodal Weiss.

Konference se podle Liďáka koná v příhodnou dobu. „V současnosti jsme svědky přerodu minulého systému mezinárodních vztahů. Vytváří se nový systém mocenské rovnováhy a mění se pozice států ve světě," poznamenal. „Proto je často ve společnosti zmatek. Svět byl plný idealismu, vypadalo to, že se rodí svět, kde bude vše bez problémů. Bohužel realita je jiná. My se budeme snažit přijít těmto problémům na kloub a poreferujeme o nich," řekl rektor vysoké školy.